Темата коментират Цветанка Андреева и Владимир Йончев
Докъде стигнаха разговорите на Горица Грънчарова-Кожарева с министрите в новия служебен кабинет? Би ли могла да сработи формулата да се излъчи за премиер надпартийна личност, с изключително добра репутация, който да има подкрепата на партиите с най-много гласове в НС? Темата в студиото на „Tвоят ден” по NOVA News коментираха политологът Цветанка Андреева и главният редактор на сайта OFFNews Владимир Йончев.
„Парламентарната подкрепа на един премиер, дори да бъде оставен изцяло той да нареди кабинета си, е свързана с вижданията на партиите за развитието на държавата. Така че, според мен, опитът на Кирил Петков да промотира идеята, включват изграждането на алтернативно мнозинство на проевропейското правителство, което по същество съдържа коалиция с ГЕРБ, но и с ДПС. Някак си не биха стигнали гласовете на ПП и ГЕРб, ако се повтори същата ситуация. И това, което Бойко Борисов визира – за осми по ред избори, е именно това – провала на опита да се състави алтернативно мнозинство. така че не можем да гарантираме на политиците една спокойна среда”, подчерта Андреева.
Между новия служебен кабинет и предстоящите избори за НС: Анализ на социолози
По думите на Йончев „ключът, през който трябва да се гледа всичко, е разцеплението в ДПС”. „Тази война между Пеевски и Доган дава възможност да бъде обяснено всичко. На всеки електорат. това са две вълшебни имена, с които може да бъде оправдано всяко едно действие. Ако се доразвие тази война, което не е сигурно, защото до след два месеца може да заглъхне – но, ако тя се доразвие, съм убеден, че се търси мнозинство, което да е много над две трети”, обясни той.
И допълни: „Може би в кабинета, в официалната част – ще бъдат малко, дори е възможно да бъдат правителство на малцинството, но реалната коалиция трябва да бъде много над две трети, за да е сигурно, че всички реформи, които трябва да се направят – трябва да минат”.
Целия разговор гледайте във видеото.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase