Промени предвиждат медът, конфитюрът и мармаладът да бъдат забранени

Медът, конфитюрът и мармаладът – да бъдат забранени за децата до 1 година в детските градини и кухни. Това предвиждат промени в наредбата за здравословно хранене на децата до тригодишна възраст. Захарта не се изключва, но тя трябва да е в определено количество.

Приоритет в кухнята за най-малките ще бъде телешкото месо. Ако все пак в менюто са включени конфитюрът и мармаладът за децата над 1 година, то те трябва да бъдат от плодове и с екстра качество. Прясното и киселото мляко трябва да съдържат поне 3% мазнини. Включени са и т. нар. смутита – напитки от пасирани плодове и зеленчуци.

Забраняват меда и конфитюрите в детските градини и кухни

Напът за вкъщи след детската градина най-често задаваният въпрос към 3-годишния Димитър е свързан с храната. Независимо от сложеното на масата, Митко ще посегне предимно към хляба, споделят родителите му. „Той е малко злояд. В повече като цяло са захарите, които приемат под формата на сокчета и сладки. Според мен трябва да се намалят и да се наблегне на по-качествените продукти като плодови млека”, смята Владислав Календерски, който е баща на детето.

Според заложеното от здравните власти плодовите млека ще бъдат включени в менюто на най-малките, но със съдържание на повече мазнини. „Предлагат се пресни и кисели млека със съдържание на мазнини над 3 процента. На деца над 1 година се предлагат плодови сокове под формата на смутита, които могат да бъдат плодови и зеленчукови, самостоятелни или с прибавена млечна компонента”, отбеляза доц. Лалка Рангелова от Националния център по обществено здраве и анализи.

Прокуратурата разследва случая с децата, опитали бисквитки с канабис

За разлика от изкуствените подсладители - в графата "забранено" не влиза захарта. „Подслаждане е възможно на чай, прясно и кисело мляко, но не повече от 5 процента. За децата до 1 година не добавяме захар в храните, а медът се изключва поради бутолиновия микроорганизъм, който може да доведе до отравяне. Затова медът е забранен”, допълни доц. Рангелова.

Промените предвиждат месото да бъде без видими сухожилия, мазнини. Процентът на телешкото в каймата, ако тя е смес, трябва да е 60, а 40 – свинско.

Някои родители обаче алармират, че месото трябва да бъде намалено в порциона на децата за сметка на плодовете и зеленчуците. С кои техни съображения ще се съобразят здравните власти ще стане ясно след 11 септември, когато приключи общественото обсъждане на промените.

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase