Коментират проф. Гарабед Минасян и макроикономистът Васил Караиванов

Заявките на политическите партии за Бюджет 2025 г. звучат некомпетентно. Това коментира проф. Гарабед Минасян в предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS. Макроикономистът Васил Караиванов допълни, че е много важно да има редовно правителство, което да вземе сериозни дългосрочни решения.

„Бюджетът не е технически инструмент, а чисто икономически. Целта му е да съдейства за постигане на основните приоритети на правителството. А тя винаги трябва да е повишаване на жизненото равнище и на общия икономически растеж. Критерият не е 3-процентният дефицит. Критерият е доколко държавният бюджет допринася за повишаването на общото икономическо равнище, което в момента е най-ниско в ЕС”, заяви проф. Гарабед Минасян.

Предвижда се през следващата година максималният осигурителен доход да е 4130 лв.

Той подчерта, че държавите от втората вълна, които влязоха в еврозоната, една година преди това, тяхното равнище на реална конвергенция е било много по-високо отколкото нашето.

„Важно ще бъде дали ще има редовно правителство. Има силен ръст на разходната част на бюджета последните години. Причината е, че няма редовно правителство, което да започне дългосрочна политика. Отвсякъде сигналите са такива, че трябва да имаме редовно правителство, защото е необходимо да се вземат спешни мерки, които само правителство с достатъчно силен мандат може да направи”, заяви макроикономистът Васил Караиванов.

Проф. Минасян подкрепя връщането на 20% ДДС за ресторантьорите и хляба. „Това са каруцарски мерки. С каручката не можем да стигнем далеч. От край време нашата държава се нуждае от отговорни и важни икономически решения. Те винаги се отлагат”, коментира проф. Минасян. „Цел на държавата не може да е включване в еврозоната. Цел трябва да е постигане на приемливо равнище на реална конвергенция на страната с европейските страни”, смята проф. Минасян.

Васил Караиванов припомни, че намаленият ДДС за хляба и ресторантьорите беше въведен временно. „Парламентът в крайна сметка ще реши”, припомни Караиванов.

Редактор: Ина Григорова