„Една от основните дейности, които WWF извършва, е да помогне на хората и на дивите животни да живеят добре заедно“, казва Александър Дуцов, старши експерт във WWF

Сега ще ви покажем как работят фотокапаните, които следят движението на животинските видове и развитието на техните популации. Освен това спомагат за проследяването на животните, които преминават през естествени и изкуствени прегради като реки и пътища. Кампанията е част от проекта на WWF „Абонирай се за природата“.

„Намираме се в Искърското дефиле, в една от точките, които сме определили като много важни за преминаване на животните. Имаме изключително богато биологично разнообразие в централна и западна Стара планина, но животните между двете груп и популации имат малко места, пред които да осъществяват преминаване. И съответно обмен на генетичен материал. Което е много важно за тяхното здраве. Наричаме тези зони „критични зони за преминаване“. Тук е една такава зона, около един километър между две населени места без инфраструктура. Важно е да опазим такива места от възникването на инфраструктура, за да има откъде да преминават животните“ разказва Александър Дуцов, старши експерт в програма „Опазване на видове“ във WWF. И показва устройствата, които се използват за проследяване на това дали дадени диви животни обитават даден район. Наричат се фотокапани и представляват фотоапарати с датчици за движение. Могат да се програмират с различни функции, а когато се поставят на дадено място, заснемат преминаващите животни. Тези устройства имат инфрачервена светкавица и през нощта снимките са монохромни. През приложение може да се провери какво е заснето. Снимаме мечки, вълци, сърни, елени, диви прасета, язовци, лисици, дребни птици и гризачи.

„В нашия случай търсим мечките, които са приоритетен животински вид. Тя е голям индикатор за това до каква степен дадено място е здраво. Опитваме се да преценим дали тези биокоридори действително се използват от мечките за преминаване. Ставали сме случайни свидетели на тайния живот на бозайниците, например сватбен ритуал при златките в Пирин или случка, при която сова напада сърна докато пасе. Но основната функция на камерите е да снимат бозайниците. Една от основните дейности, които WWF извършва, е да помогне на хората и на дивите животни да живеят добре заедно“, допълва Александър Дуцов.

NOVA е медиен партньор на WWF.

Редактор: Боряна Димитрова