Снимка: iStock
Планираните разходи на държавата надвишават в пъти тези, които можем да си позволим
През последните няколко седмици чуваме непрекъснато, че разходите на държавата за догодина надвишават в пъти сумите, които можем да си позволим. Налагат се икономии. Защо обаче общините се притесниха, че това ще стане за сметка на техните програми за инвестиции и наистина ли няма да получат субсидии от бюджета? Темата в студиото на „Пресечна точка” коментира председателят на Националното сдружение на общините (НСОРБ) Силвия Георгиева.
„Общините са заложник на липсата на държавен бюджет, но с избора на председател на Народното събрание днес вече има и светлина в тунела”, отбеляза тя. По думите на Георгиева около 80 на сто от средствата в общините идват от държавния бюджет, което означава, че в навечерието на Нова година, те все още не могат да изготвят свои бюджетни рамки за 2025 г.
Над 30 общини готвят по-висока такса смет за 2026 година
„На тези пари разчитаме за всички ремонти, за малки инвестиционни проекти, за ремонти на покривите на училищата дори”, посочи председателят на Националното сдружение на общините. Силвия Георгиева е имала среща с финансовия министър Людмила Петкова, след което, по думите ѝ, била обнадеждена. „Държавата прави всичко възможно да се вмести с 3-процентния дефицит и да осигури своите плащания. За общините обаче е напълно неприемливо и законово недопустимо това да става за сметка на нашите капиталови разходи. Днешната среща в МФ беше конструктивна и получихме уверението, че традиционната ни целева субсидия за капиталови разходи ще бъде запазена, дори ще бъде увеличена минимално”, посочи Георгиева.
За 2024 г. субсидията за всички общини е възлизала на 420 млн. В Бюджет 2025 ще бъдат заложени 460 милиона.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Калина Петкова