В книгата-пътеводител са събрани 30 истории на героите от любимото предаване на NOVA

В студиото на „Събуди се“ водещата Галя Щърбева разказа повече за вдъхновяващите истории и за героите, събрани в книгата, и разкрива, че вече планира следващия си творчески проект.

„Да хванеш гората“ започна като рубрика в „Събуди се“, а впоследствие продължи своя самостоятелен живот. И така вече пет години. Започнах като репортер, после преминах през новини и актуални предавания, докато стигнах до този така любим за мен етап от професионалния ми път. В крайна сметка намерих мястото си. И правя това, което ми доставя най-голямо удоволствие“, споделя водещата и си спомня, че в началото изпитва затруднения в реализацията на предаването. „По това време не беше така актуално да си купиш къща на село. Нямаше я вълната към провинцията и това осъзнаване на живота, който предлага по-малкото населено място и предимствата, които ти дава. В началото с мъка откривах героите в предаването. Но най-често тези, които снимах, ми даваха идеи за следващите подобни истории. Колелото се завъртя и в един момент ми стана много по-лесно. Особено по време и след COVID. Сега, чрез обратната връзка от зрителите във Facebook, много от тях ми дават страхотни идеи.“

Журналистът на NOVA Галя Щърбева със своя книга

„Общото на историите, събрани в книгата ми, е че героите в тях са минали през много трудни ситуации. Или са работили професии, свързани с голям стрес и отговорности. В един момент има една точка на пречупване, в която променят житейския си път. Някои от тях са имали здравословни проблеми. И решават да овладеят собствения си живот, да не бъдат функции на нечии други мечти и идеи. Да реализират нещо, което отдавна е горяло в тях, но не са имали смелостта да го направят. Но със сигурност не им е лесно, защото ние показваме идиличната страна на нещата, но има и много проблеми, свързани с живота в малките населени места. Като например инфраструктурата или съседите. Колкото и да си мислим, че животът на село е приятен и позитивен, на много места именно хората са големия проблем. Завистта и това, че не можеш да си представиш, че някой от някъде може да дойде и да започне да гради неща, които не си мислил за възможни. Има много трудности, свързани с този избор и се изисква смелост, за да направиш тази крачка. Общото между всички тези хора е, че са смели и активни. Те не само създават хубави места и работа, а изграждат социален живот и общности, което е страхотно.“

Галя Щърбева разказва, че чужденците гледат на България с други очи. „За тях България дава много свобода. Има много неща, които те виждат тук и с които ние сме свикнали, а няма как да се случат в собствените им държави. Те казват, че в България сега е както в родните им страни преди години. В Западна Европа знаем, че всичко е уредено, а нашият хаос има много предимства и дава много възможности.“

„В книгата ми, която е пътеводител, са събрани 30 истории на местата, където са се заселили героите и са създали свой дом. Всички те се занимават или с туризъм, или с активности, които всеки от зрителите или читателите може да изпробва. Събрали сме 30 места, на които всеки от нас, може да отиде. Систематизирали сме и полезната информация за това къде може да се отседне, къде може да се храни и какво може да разгледа в района. Туристически, исторически и културни обекти и всичко, което може да ти даде някаква добавена стойност в района. Както и да се запознаеш с тези герои и техните уникални истории. Всички те са много вдъхновяващи. Смятам, че има поле и за продължение. Идеята ми е да направя нещо подобно, но не свързано с туризъм, а с производство. Да събера на едно място местните производства. Независимо дали ще е земеделие, животновъдство, козметика, вино. Неща, които са много интересни и се правят с много любов от тези хора. По книгата работих с две дами Емилия Зафираки и Диана Дачкова, без които нямаше как да се случат нещата. Еми адаптира текстовете и направи телевизионната история в разказ, а цялата визия е дело на графичния дизайнер Диана Дачкова“, споделя Галя Щърбева.

Редактор: Боряна Димитрова