Това става ясно от стенограмата от заседанието на Министерския съвет, което се проведе вчера...

Поводът за острия дебат, в който влизат двамата е проектът на закон за военна полиция, който вчера бе приет от министрите на вносител. Цветанов не е съгласен с това да се приеме отделен закон за около 1000 души (б. р. приблизителния състав на Военна полиция) и смята, че това е несериозно. Той смята, че първо трябва да бъдат внесени законопроекти за Националната служба "Охрана" (НСО) и Националната разузнавателна служба (НРС). Според Цветан Цветанов законопроектът ще предизвика ненужен коментар и трябва да бъде съгласуван с парламентарната група и със законодателната и с комисията по вътрешен ред и сигурност в Парламента. Аню Ангелов категорично не е съгласен с него. Военният министър казва, че "има един-единствен човек в Министерството на вътрешните работи, който защитава тезата, че правомощията на Военната полиция не трябва да бъдат в отделен закон, а в Закона за отбраната и въоръжените сили". Той изтъква, че се е съветвал с министъра на правосъдието. "Не считам, че най-добрите юристи са в МВР поне по отношение на законодателната дейност", заявява министър Ангелов. След това посочва, че законът е съгласуван с вътрешната и външната комисия, както и с депутати. "Ако ще се бламираме по този начин, аз не считам, че това е нормалният начин", казва министърът.

Тук Цветанов апострофира като се обръща към премиера и колегите си, а военният министър нарича "господин Ангелов". Той заявява, че "ще възникне дебат, в който ние не можем да дадем смислените отговори на въпросите, които ще ни ги задават". "Аз не възразявам и не бламирам каквото и да е решение, стига то да кореспондира с цялостната политика както на правителството, така и на парламентарната група, която трябва да отстоява принципни позиции вътре в заседанието на Парламента". Аню Ангелов отвръща, че не знае "какво означава смислени и безсмислени отговори на въпроси, които могат да бъдат поставени. Аз смятам, че ние винаги сме давали смислени отговори". В дискусията се включва и министърът на външните работи Николай Младенов, който защитава тезата на военния министър. Той отбелязва, че законопроектът е в законодателната програма на правителството, тоест "всички трябва да са запознати, че този закон предстои да се случи".

"Законът за Военната полиция, който е един от ключовите закони, за да може да функционира Военната полиция не само в България, а и да изпълнява адекватно ангажиментите си в рамките на Алианса, където тя започва да има сертифицирани вече роти, които трябва да започнат да изпълняват операции в рамките на българското участие, включително и в Афганистан", казва Николай Младенов. Премиерът включва в спора и правосъдния министър Маргарита Попова. Тя заявява, че правен проблем няма. Тук Цветанов отново пита къде е законопроекта за НСО и за НРС. В крайна сметка министър – председателят обяснява на своя вицепремиер, че това не е аргумент, че "понеже няма за другите, не трябва да има и за Военна полиция, първо". Тонът на Цветанов се смекчава в края на спора и той обяснява, че "в момента водим един спор за нещо, което мисля, че може да бъде изчистено в рамките на една седмица". Той заявява обаче, че "това означава ли, че ние трябва да направим закон за Гранична полиция, или трябва да направим отделен закон за Главна дирекция за борба с организираната престъпност, или трябва да направим отделен закон за националната полиция. Ако така ще ги роим законопроектите, които ще бъдат за по хиляда–две хиляди човека, аз мисля, че това е несериозно". Бойко Борисов казва, че не е прав и посочва закона за ДАНС. Аню Ангелов припомня на премиера, че преди около година министър – председателят заръча "военна полиция да участва в охраната на обществения ред специално за селскостопанските площи, да не се краде реколта и т. н". "Ние досега нямаме такова правомощие и не сме го изпълнявали. Ето сега в този закон въвеждаме това правомощие", казва Аню Ангелов. /БГНЕС