Предвижда се и по-висок материален стимул за работещите след пенсия.
Работодателите няма да могат да уволняват своите служители, които са навършили годините за пенсия, но желаят да работят още. Очаква се това предложение на социалното министерство да бъде въведено до края на годината. Тази мярка ще влезе в сила за частния сектор, докато за държавната администрация ще остане досегашното положение.
Предвижда се и по-висок материален стимул за хората, които решат да работят и след пенсиониране.
Венелин Станков е на 47 години и не му достигат точки за пенсия. Той казва, че стига да има сили, ще остане да работи и след пенсия.
Материалният стимул, който предлага държавата за хора като Венелин, които решат да работят след пенсия, е да се увеличи бонуса, който се дава за всяка допълнителна година отгоре.
\"Да се увеличи от три на четири процента бонусът, който се дава за всяка прослужена година, когато човек е навършил условията за пенсиониране и остава да работи по-дълго на пазара на труда\", предложи министър Тотю Младенов.
За работодателите, обаче ще има проблем и те смятат, че винаги ще се намери начин да се освободят от нежеланите си служители.
Ще стане така, че работодателите ще започнат да съкращават възрастните няколко месеца преди да навършат защитената възраст и тогава те къде ще си намерят работа, запита Васил Велев от Асоциация на индустриалния капитал.
Според други работодатели, държавата иска да реши два проблема - да минимизира дефицита в бюджета на националния осигурителен институт и второто нещо - да не се увеличава безработицата, на мнение е Божидар Данев от Българска стопанска камара.
В момента безработицата сред младите е 19.6 на сто. За много от тях инициативата на социалното министерство е нещо много далеч във времето.
Още по темата вижте във видеото.