Старинната технология се прилага в някои части на Югозападна България...

Старинна технология за рисуване с восък превръща великденските яйца в произведения на изкуството. У нас тя е запазена само в някои части на Югозападна България. В последно време восъчната техника печели много почитатели в цялата страна заради пътуваща работилница за писани яйца. Тази година тя отвори врати във Велико Търново.

 

Въображение, зрънце пчелен восък, бои и около час свободно време - толкова е нужно, за да се превърне едно яйце в шедьовър.  

 

„Използва се писалка - един уред, с който восъка се нанася върху повърхността на яйцето и с него се рисува", обяснява доц. д-р Светла Ракшиева, главен уредник на Етнографския музей при БАН.

 

Няма правило какви фигури могат да бъдат изписвани по яйцата, но предпочитаните орнаменти са кръст, риба и флорални мотиви, символизиращи Възкресението и пролетта. 

 

Восъчната техника е запазена във Велинградско и Ихтиманско. Но в двата района я прилагат по различен начин. Разноцветните фигури по яйцето във Велинградско се получават чрез запечатване на багрите, като след всяко потапяне в боя, върху яйцето продължава да се рисува с восък. В Ихтиманско това става по малко по-лесен начин – като восъкът предварително се почерня с катран или сажди, за да служи за контур при бродерията.

 

Ако решим и ние да се позабавляваме, освен писалката и чистия пчелен восък, трябва да знаем, че рисунките можем да правим върху кухи или сварени, но добре изстинали яйца. Когато приключим, восъкът се отнема с помощта на пламък от свещ и салфетка. 

 

А ако си търсим повод да рисуваме, можем да последваме опита на Украйна и Румъния, където боядисват яйца за сватба, рожден ден или други лични празници.

 

Репортер: Йовка Драганова