Снимка: архив БГНЕС
Това са част от основните пунктове в проектобюджета за 2014 година
Проектобюджет 2014 е готов. Само няколко дни преди крайния срок по закон. Основното - хазната ще разчита на размразяване на икономиката. За да не похарчи повече, ще се чакат повече приходи и от бизнеса
Има няколко разлики с предварително обявените намерения на правителството - въпреки обещанията не се облекчават условията за получаване на детски, няма да има и драстични съкращения на парите за администрацията.
Очакванията са икономиката ни да се развива по-добре и растежът да е 1,8 процента.
На бизнеса, а и на хората ще се разчита да работят повече и да внесат в хазната повече и данъци, и осигуровки. Заложени са почти 1,5 млрд. лв. приходи повече.
В хазната трябва да влязат почти 31 милиарда лева. Ще изхарчим обаче повече и отново ще има бюджетен дефицит от почти 2 процента.
Минималната работна заплата от началото на следващата година ще стане 340 лв., а с 3 процента ще се увеличат пенсиите през юли, като минималната ще е 155 лв.
Според финансовия министър Петър Чобанов ведомствата няма да могат да намалят заплатите на служителите си така, че да разпределят по-малко пари но да не съкращават.
Въпреки първоначалните планове на финансовото министерство да се орежат драстично парите за ведомствата и чиновниците, явно се е наложило финансистите да остъпят, защото с 12 процента са орязани само бюджетите на президентството и на комисии. Министрите решиха обаче да не пипат парите на Народното събрание.
В ръцете на депутатите остава и решението дали да намалят партийните субсидии. Но там вече има разминаване в позициите на управляващите. От БСП се заканват да внесат предложение за намаляване парите на партиите, от ДПС са категорично против.
Колкото до министерствата докато бюджетът все още е проект, явно ведомствата са успели да си издействат по-малки съкращения - между 1 и 4-5 процента в сравнение с тази година.
Намаляват се парите за заплати на чиновниците, но не е ясно дали с 10 на сто, каквато беше първоначалната идея. Но това не означава по-ниски заплати, а най- вероятно съкращения.
Една от малкото сфери освен социалната, която ще разчита на повече пари е образованието - там ще отидат допълнително 100 милиона лева.
В Здравната каса догодина също ще влязат над 100 милиона лева повече. В същото време обаче системата няма да може да разчита на тези пари, защото те ще бъдат блокирани. Обяснението - да се натрупа резерв, така че Касата да не е монополист. Не е ясно дали това означава, че ще се създадат частни фондове, но е ясно, че болниците ще получат сто милиона по-малко. Предвижда се да бъдат увеличени доходите на лекарите в спешната помощ.