Снимка: БГНЕС
Молим властта да уважава върховенство на закона, частната собственост и нашата сигурност, пише Пиер Луврие
Кандидат собствениците на Българската телекомуникационна компания (БТК/Vivacom) написаха писмо до премиера Бойко Борисов, в което го уверяват, че "са западни инвеститори, а не свързани с беглия олигарх Цветан Василев поставени лица". Писмото е публикувано от БГНЕС и други медии с позоваване на неизвестна в България Positive PR.
В писмо до правителствения ръководител от LIC33 обясняват целите на инвестициите, които правят в България и причините, поради които са избрали нашата страна. В писмото Пиер Луврие подчертава, че компанията, която представлява, вярвала „във върховенството на закона”. „LIC33 ще допринесе за подобряването на инвестиционния климат в България”, пише изпълнителният директор на инвеститора Пиер Луврие до министър-председателя.
Според инвеститора „първоначалните описания”, появили се в медиите за LIC33, били „подвеждащи”. "Базирани са единствено на три снимки и на лъжа относно нашите инвестиции, опитват да ни опозорят и да създадат за нас изкривена представа, която не отговаря на действителността", възмущава се Луврие.
Топмениджърът се обръща към Бойко Борисов с думите, че веднага, щом премиерът им „предостави възможност”, щели „да покажат ангажимент за прозрачност”.
"Ще Ви представим всички аспекти, доказващи, че ние сме просто западни предприемачи, желаещи да разрешат сложна ситуация и да структурират плащането на дългове към КТБ", се казва в писмото. Според тях обаче компаниите от групата на бившите дружества на Цветан Василев били в добро състояние, ако не се броят атаките по тях и тяхната репутация. "Дружествата, които придобихме, се справят отлично, като изключим изкуствените атаки, с които те непрекъснато се сблъскват, атаки, инспирирани от онези лица, злоупотребяващи с властта на държавата за собствените си цели”, пише Луврие.
От LIC33 вярвали в тези дружества и техния „огромен потенциал”, в служителите им и дори в България. „Както се ангажирахме, действително дължимите на КТБ суми ще бъдат изцяло заплатени с участието на първокласни международни банки”, обещава представителят на инвеститора. „Това рефинансиране ще бъде извършено при пълна прозрачност, в координация с екипа на правителството в рамките на един процес, следващ най-стриктните международни пазарни стандарти. От това ще спечелят всички българи", заявяват от LIC33.
В допълнение Пиер Луврие изброява аспектите на инвестицията, която прави LIC33, като припомня, че продавачът в лицето на банкера Василев ги е продал „окончателно” срещу 1 евро. Затова топмениджърът кани правителството да направи съответните проверки и да се срещне с ръководството на LIC33: „Законът е категоричен по този въпрос и позволете любезно да поканя Вашите екипи да се срещнат с моя, за да бъде българското правителство надлежно осведомено”.
Според тях Vivacom и фирмите от групата били и без това скъпи за тях като инвеститори. „Ние поехме ангажимент да заплатим цена от 900 млн. евро в дългове като стойност на предприятието, която намираме за висока, предвид тежестта и сериозността на атаките срещу дружествата, но въпреки това все още държим на принципа на изплащане на всичките задължения”, пише Луврие.
По думите му инвеститорът имал „прозрачни цели”: „Ние правим бизнес, опитвайки са да донесем стабилност и справедливост там, където инвестираме. Оставяме политиката на политиците. Никоя държава не ни диктува каквото и да е, ние работим за и по правилата на Европейския съюз”.
Пиер Луврие се опитва да се отърве от имиджа на съмнителен инвеститор, за който не е известно нищо в света на бизнеса. „Ние сме дискретни инвеститори в ЕС, уважавани от тези, с които сме работили, като досега не сме се стремели към широка публичност. В конкретния случай избрахме да се афишираме публично, за да разсеем митовете и слуховете около настоящата ситуация и да заявим ясно нашите намерения”, пише той.
„Ние знаем, че много представители на европейски и други западни капитали наблюдават отблизо този проект и се питат дали върховенството на закона ще бъде гарантирано, дали прозрачността ще бъде гарантирана, питат се дали свободата на предприемачеството ще бъде гарантирана, и се питат дали неприкосновеността на частната собственост ще бъде гарантирана".
В заключение изпълнителният директор на LIC33 се обръща към премиера Борисов с думите, че компанията не искала „преференциално отношение”. "С уважение молим правителството да уважи принципа на върховенство на закона, неприкосновеност на частната собственост, свободата на предприемачеството и нашата лична сигурност – нещо, което бихме очаквали във всяка държава – членка на ЕС", обобщава позицията си Пиер Луврие.