"За нас борбата със сивата икономика е основен приоритет", казват още от асоциацията

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) подкрепя напълно решението на правителството за отлагане на влизането в сила на промените на Наредба Н-18, която въвежда нови изисквания към софтуерите за управление на продажбите. Това се съобщава в официална позиция на асоциацията. Нормативните разпоредби, заложени в наредбата, са свързани с прекия достъп на НАП до онлайн продажбите и ефективността на софтуера, чрез който ще се случва всичко.

„Благодарим за проявената далновидност и разбиране от страната на правителството да отложи влизането в сила на Наредбата с шест месеца. Удължаването на срока е необходимо, за да се изчистят всички неясни текстове по прилагането и изискванията на наредбата и да се направи адекватно обучение на всички служители, които ще работят със специализираните софтуери. За нас борбата със сивата икономика е основен приоритет и считаме, че само един ясно разписан нормативен документ може да ограничи недекларираните плащания“, заяви председателят на АИКБ Васил Велев.

Отлагат с 6 месеца спорна наредба за касовите бележки

От работодателската организация считат още, че в рамките на тези шест месеца има сериозна необходимост в Наредбата да се направи ясно дефиниране и разграничаване на поставяните изисквания софтуера за управление на продажбите и останалите софтуерни системи в предприятията. "Допълнително трябва се намалят възможностите за административен произвол при контрола за прилагането на наредбата, чрез публикуване на ясни насоки за провеждането на данъчни проверки и ревизии на системите, както и на административната тежест при регистрацията и актуализацията на тяхната регистрация. АИКБ предлага още да се помисли за осигуряване на законова възможност всяка една софтуерна система да генерира стандартни одиторски файлове (SAF-T), чрез които да се елиминира заплахата тя да бъде обявена за "дублираща" СУПТО (функционалност на софтуерите за управление на продажбите) продуктите", обясняват от АИКБ.

"АИКБ е категорична, че в рамките на съвместни работни групи между представители на бизнеса, приходната агенция и Министерството на финансите трябва да се обсъдят възможностите за облекчаване на регистрационния режим на СУПТО, осъществяван от НАП, както и да се продължат усилията за дефиниране на режим на софтуерна фискализация като канал за пряка отчетност на софтуерните системи и осигуряване на тяхната независимост от хардуерните фискални устройства", съобщават още от там.