Средната заплата на актьорите в София остава в рамките на 1100 лв.

След като депутатите гласуваха промените в бюджета се оказва, че музеите ще получат 5 пъти по-малко от това, което са поискали. Театрите и останалите културни институции също настояват за двойно повече пари.

Близо 360 милиона лева са средствата от държавния бюджет, които ще отидат за култура. От сектора настояват за още 300 милиона, за да могат да работят спокойно. Това обаче може да се случи евентуално догодина.

Актуализацията на бюджета остави разочаровани и музейните работници, тъй като те са поискали 31 милиона, а са получили само 6. Благодарни, че парите за култура не са намалени и ядосани, че не са увеличени.

„Бюджетът на Министерство на културата в момента е в недостиг”, заяви Христо Мутафчиев, председател на Съюза на артистите в България.

Асен Василев: Бюджетът е изпълним, разходната част е разумна

Така хората на изкуството посрещнаха актуализацията на държавния бюджет.

„Ние не искаме само заплати. Ние говорим за средства, които са необходими за дейности, свързани със сферата на изкуствата. Не говорим само за театър, говорим за изобразително изкуство, музика, балет, театър, оперети”, добави той.

И докато артистите твърдят, че увеличението е минимално, финансовият министър пресмята.

„Миналата година бюджетът за култура беше 240 млн. лв. За 2022 им дадохме 340 млн., драстично увеличение. Не успяха да се използват и върнаха 47 млн. обратно. Тази година са 357, със 17 млн. лв. повече.  Но както винаги съм казвал: пари в торба не се дават”, заяви Асен Василев, в интервю за NOVA на 30 юли 2023 г. 

Икономист: Нивото на данъчно облагане е твърде ниско, за да покрие всички плащания

Въпреки това средната заплата на актьорите в София остава в рамките на 1100 лева, разказва Христо Мутафчиев. Затова настоява през 2024 г. парите да бъдат увеличени с 300 милиона лв.

„Те не знаят какво се случва за произвеждането на един театрален спектакъл или на една опера. Не знаят каква огромна машина, какъв огромен кораб е това”, каза Мутафчиев.

Дупка във финансирането има и при музеите и галериите, разказва ни Борис Хаджийски от сдружението на музеите в България. Те са поискали 31 милиона, от които получават 6.

„На 124 музея 6 млн. лева са крайно недостатъчно, за да се издържат през годината”, заяви Борис Хаджийски, сдружение „Български музеи”.

Сабрутев: Постижението на бюджета е, че отмени апокалипсиса на служебния кабинет

Така няма да може да се направи необходимото обновяване на залите и хранилищата, където се съхраняват над 7 милиона артефакти.

„Като припознаваме 24 май и искаме да го изтъкнем като празник на културата, като празник на духовността, ами хайде да й дадем пари на тази култура и тази духовност, за да се развиват”, каза още той.