46 огнища все още са активни

Десетки нови пожари пламнаха през днешния ден в различни части на България. На терен пожарникари и доброволци се борят със стихията.

Обстановката в Ямболско:

Жители на ямболското село Воден започнаха да се евакуират сами, след като огънят го доближи от три страни. Местните хора твърдят, че няма достатъчно вода за пожарните автомобили. А, вътрешният министър нареди - на място да отидат и водните оръдия на жандармерията, за да помогнат в борбата с пламъците.

Паниката завладява Воден за секунди. Вятърът насочва огъня във всички посоки и така бързо селището се оказва обградено от пламъци. Силите на пожарната и жандармерията опитват да овладеят ситуацията, а през това време хората започват да се спасяват сами от огнената стихия. Пламват и къщи. До този момент е потвърдено за 10 изцяло опожарени къщи. Селото остава без ток, телефони и възможности за комуникация.

Някои от жителите успяват да вземат най-ценните си вещи, други се чудят кое да се опитат да спасят най-напред.

„Взех само дамската си чанта с документите, друго не успях”, споделя една от местните жителки.

„Пострадали няма към момента. Имаме превантивно изведени от Дома за стари хора”, обясни директорът на институцията Златка Янева.

Пожар спря влаковете от гара Михайлово към Стара Загора

Полицията отцепи района около селото и не допуска никой в него. За да се овладее пожарът, беше пренасочен и военен хеликоптер, който да се включи в гасенето.

Ситуацията в Старозагорско:

На третия ден от борбата с огъня край Стара Загора пожарът е локализиран. Огнеборците и стотиците доброволци ще останат и тази вечер на терен, за да загасят и последните огнища. Тепърва ще бъдат описани щетите от пожара, който изпепели борови и смесени гори. Изгорели са поне три къщи, пчелин. Вече е пуснат за движение пътят от Стара Загора към курорта Старозагорски минерални бани. Огромна подкрепа за локализирането на огъня оказаха и стотиците доброволци, пристигнали от цялата страна, които и днес бяха на терен.
„Идеята е да се направи ивица и тя да бъде в горящата част, така че да няма предпоставки за разпалване на пожара напред по фронта”, обясни Иван Чергеланов от ДСГ Стара Загора.

Изпращат още военни и хеликоптер за борбата с огъня във Воден

„Правим просеки, където можем и зариваме. Там, където има огън, използвахме последните количества вода, които носим”, сподели доброволецът Владимир Радков.

„Ужасно е. Вчера много птици пищяха от дърветата, защото гнезда с пиленца са изгорели. Открихме черупки на костенурки, таралежи, сърни. Много животни не са имали шанс да избягат”, каза доброволецът Владимир Радков.

Ситуацията в Свиленградско:

В ранния следобед нов пожар се разгоря в района на селата Сладун, Варник и Маточина. Според огнеборците заради посоката на вятъра огънят може да се прехвърли и на турска територия.

Има изпепелени необитаеми постройки. Предполага се, че пожарът е тръгнал от искра в трафопост. 

„Възникнал е в самото село и е тръгнал в посока турската граница. Засега е обхванал горски масив и стърнища, няма опасност за населените места”, заяви Митко Чакалов, директор на ОД ПБЗН – Хасково.

Ситуацията в Карловско:

Втори ден продължава борбата с огъня и в района на карловското село отец Паисиево. Изгорелите постройки там са вече 30, а в помощ на пожарникари и доброволци се включиха и хеликоптери.

Някои от собствениците са се опитали да спасят имотите си до последно.
„Изкарахме маркучите, защото имаме вода. Имаме сондажи и започнахме да гасим. Загасихме го, но токът спря. Нямахме вече вода и изникна ново огнище”, разказа Боряна Стойкова.

15 души са евакуирани. Пожарът се разраства и на сутринта пламъците пълзят вече към съседните села.

„Огънят отива към Сърнегор и Пролом”, поясни кметът на община Калояново Милен Кичев.

В късния следобед усилията дадоха резултат. „Имаме изградени просеки по цялото протежение. Искрено се надяваме да няма силен вятър така че да успеем да задържим пожара”, коментира ст. Комисар Васил Димов, началник на РДПБЗН-Пловдив.

На помощ дойдоха и доброволци от София и Пловдив. Причината за пожара все още не е ясна.

Пламъци обградиха село Воден, хората се евакуират сами (ВИДЕО+СНИМКИ)

Обобщение на бедствието:

За последното денонощие са получени 250 сигнала за пожари. От тях са загасени 204. Сметката показва, че 46 огнища все още са активни. Към 15:30 ч. в населени места в 11 области в страната гори.

Служебният министър-председател Димитър Главчев призова: едрите земевладелци и строителните фирми, които разполагат с тежка техника, да помогнат в овладяването на пожарите под координацията на МВР.

„Защото е хубаво, когато се обръщат различни бизнеси за помощ от държавната и те да са съпричастни, когато държавата има нужда от помощ. От първия ден сме в непрекъсната връзка с МВР, Министерството на отбраната, Министерството на земеделието”, каза той.

Как можем да предпазим горите от пожари?

Горските пожари нанасят сериозни щети на стопанството и околната среда. Често водят и до човешки жертви. Ето защо е необходимо да знаем причините за възникването им, как да се предпазваме и как да действаме при подобно бедствие. Вижте препоръките на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”. 

Основни причини за възникване на горските пожари са:

- небрежна, непредпазлива или умишлена дейност на човека или природни явления.

Най-честите причини са следните:

- Изхвърляне на неизгасени клечки кибрит и фасове. Попаднали в узрелите жита, сухите растения и сламата, те лесно могат да ги запалят.

- Небрежно боравене с огън от работници, пастири, излетници, туристи.

- Техническа неизправност на машините и превозни средства, работещи в гората.

- Детска игра с огън.

- Самозапалване на вещества и материали.

За да опазим зеленото богатство на страната, стриктно трябва да спазваме правилата за пожарна безопасност:

- Не е допустимо изхвърлянето на неизгасени кибритени клечки и фасове в горима и леснозапалима среда! Всички моторни превозни средства, които навлизат в горите, трябва да са технически изправни, с изпускателна уредба, недопускаща отделянето или изхвърлянето на искри.

- Не трябва да се пали огън в гората, освен на специално обезопасените и обозначени за това места. (Преди да запалите огън, се уверете, че имате достатъчни количества вода или други подръчни средства за загасяването му при поява на вятър и при напускане на мястото. Подгответе си тупалки - /предварително/ от гума или /на място/ от зелени клони, с които да действате в случай на пожар).

- Не бива да се изхвърлят стъклени бутилки - дефекти по тях могат да имат ефекта на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци.

- Недопустимо е паленето на огън при наличие на силен вятър - той е в състояние да разнесе искри и горящи частици на големи разстояния, без да имате възможност за навременна и адекватна реакция.

- Разчистването на сухи клони и отпадъци в горски участъци трябва да става чрез извозването им на определените за това места. Забранено е унищожаването им на място чрез изгаряне! За недопускане на самозапалване прясното сено е необходимо да се складира на купи само след като изсъхне напълно.

- Абсолютно е забранено паленето на стърнищата. Собствениците на гори трябва да знаят, че са задължени да спазват и изпълняват всички лесоустройствени мероприятия, които са предвидени в нормативната уредба по отношение стопанисването на горите.

Какво да правим, ако попаднем в горски пожар:

- Ако забележите признаци на пожар в гората (дим, мирис на изгоряло и пламъци), е необходимо бързо да оцените обстановката - да се ориентирате за мястото на възникване на пожара, фронта и посоката на придвижване на горенето и скоростта на разпространение.

- При опасност от бързо усложняване на обстановката, трябва да потърсите безопасен път да напуснете района на пожара в посока обратна на вятъра или покрай езера, реки и потоци.

- След като избегнете първоначалната опасност, по най-бързия начин трябва да подадете съобщение за забелязания от вас пожар на тел. 112, в близка хижа или туристически пункт, в местното лесничейство или в кметството на населеното място.

- Ако имате информация за хора, пребиваващи в близост до огнището на запалване, от вашето навременно и точно съобщение зависи техният живот.

- Ако запалването е в начална фаза, може да го потушите с пръст, пясък и тупалки от зелени клони.

- Важно е да предпазите дрехите си от запалване, особено ако са от изкуствена материя, и задължително да защитите дихателните си пътища с мокри кърпи или други лични предпазни средства.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase