Данните изнесоха от Националното междуведомствено звено

Има 28 досъдебни производства за купуване на гласове. Постъпилите сигнали в прокуратурата са 31 на брой. Данните се променят динамично. Това заяви на брифинг Ваня Стефанова - завеждащ първи специализиран отдел във Върховната прокуратура. Тя е част от Националното междуведомствено звено, което следи за законосъобразността по организацията и провеждането на изборите.

МВР, ДАНС и Прокуратурата с междуведомствено звено за изборите

По думите ѝ са създадени и областни междуведомствени звена. "Целта при работата по производствата е максимална бързина. Звеното функционира от началото на предизборната кампания до един месец след официалните проверки. Правим проверки до 48 часа след подаване на сигнала. Обработваме сигналите с максимална бързина и обективност. Целта е да осигурим законосъобразно провеждане на изборния процес. Софийската градска прокуратура води дела за корупционни престъпления, по нейно предложения се предприемат действия по повдигане на обвинения и задържане, при извършени нарушения", заяви тя.

Стефанова разкри, че през 2021 г. осъдени за купен вот са 22 лица. За първото шестмесечие на 2024 г. са 12. 

От своя страна директорът на ГДНП Мирослав Рашков посочи, че експертна междуведомствена група противодейства и на киберпрестъпленията. ''Извършват се проверки за компрометирани устройства. Следи се за корпоративен и платен вот. Получени са 41 сигнала в МВР за нарушения на политическите права на гражданите, задържаните са 12. 173 са предупредителните протоколи", обясни той.

29 от всички сигнали са за купуване на гласове в полза на партия или коалиция, а 2 касаят неправомерната агитация.

На свой ред зам.-председателят на ДАНС Георги Георгиев отбеляза, че агенцията е предприела допълнителни мерки за киберсигурността.

Български полицаи простреляха румънец, опитал да премине Дунав в каруца

Националното междуведомствено звено беше създадено по повод предстоящите на 27 октомври предсрочни избори за 51-во Народно събрание. То се ръководи от заместник главния прокурор Елена Каракашева. В него участват прокурори от Върховната прокуратура и представители на ръководствата на МВР и ДАНС.

МВР и прокуратурата отново са по следите на дилърите на гласове, категорични са разследващите. „И в момента се проверяват действия на лица, които вече са познати на МВР, защото са се занимавали с такава дейност, включително и такива, които са с влезли в сила присъди“, уточни Стефанова. 

„След като бъде е осъден някой, тогава може да се каже, че купува гласове. Това, че има данни, че някой купува“, посочи Рашков. 

Няма ясен профил на купувача на гласове, казват разследващите.