За копродуцента Йордан Марков работата по филма е преживяването на живота му
Най-силното оръжие на кинодейците в нашето съвремие са специалните и визуални ефекти, които постоянно се развиват. Ако работиш в епоха, те са задължителни. Как майсторите на визуалните ефекти успяват да изпълнят цял стадион със зрители, да премахнат ненужни съвременни елементи от кадър, да направят така, че да завали порой или да изпълнят паркинг с ретро автомобили? Това наблюдаваме в българския филм „Гунди – Легенда за любовта“ и е реалност благодарение на 23 аниматора, които обработват 480 кадъра в рамките на 10 месеца под ръководството на магьосника Йордан Марков. Повече за работата си във филм специално за предаването „Шоубизнес“ по NOVA NEWS разказва копродуцентът на творбата.
„Гунди – Легенда за любовта“ е феномен в родната киноиндустрия
„Когато започнах да се занимавам с визуалните ефекти с всичките ми колеги си казвахме, че правим магия. Това е магия, защото от нищо правим нещо. Какво по добро описание от това да превърнеш един кадър, в който не съществува нищо до най-впечатляващото нещо, което да трогне зрителите. Имаме изключителен състав, който успя да ме накара да повярвам, че нашето студио ще направи и тази непосилна задача във времето и качеството, което имаше. Аз вярвам на хората и те на мен. Много е работата и повдигайки завесата ние нямаме такива запазени стадиони и трябваше да ги пресъздадем дигитално. И то във всеки един от аспектите, като публика, знамена, шалчета и хвърлени шапки. Тежка бе работата и то в аспекта да успеем да я интегрираме, така че да не се отличава от кадъра и от визията на режисьора и оператора“, разказва Йордан Марков.
Саундтракът към „Гунди - Легенда за любовта“ с премиера във всички музикални платформи
„Втората част от работата ни е почистването на всички съвременни елементи. Никой не си дава сметка, че почти всяка сграда е опакована с климатици, а улиците с неони. Има тонове неща, които трябва да се премахнат. Дори кабели, които висят, а едно време ги е нямало. Пресъздавани са дори стените в едно от подземията, през което минават героите. В днешно време те са в окаян вид, а ние трябва да ги пресъздадем от епохата на Комунистическата партия. Тази работа я наричаме „неблагодарна“, но и тя е удоволствие, защото пресъздава епоха“, описва втората част от труда на аниматорите и специалистите по визуални ефекти.
„Най-голямото предизвикателство със сигурност беше направата на футболните мачове и пресъздаване на атмосферата. Има кадри, в които в стадиона има двама души и е една порутена постройка, докато ние след това пресъздаваме един пълен стадион с настроението на публиката. Предизвикателство е и за самите актьори да влязат в ролите, но за нас беше удоволствие да успеем да пресъздадем обстановката. Смело мога да заявя, че това е проект за визуални ефекти с най-голям бюджет в България. Той надхвърля четири пъти бюджетите, които сме работили по български проекти. Но има и другата гледна точка, че е поне 10 пъти по-малък от тези в Холивудските продукции, които сме работили. Голяма гордост е да сме част от направата на този продукт“, категоричен е копродуцентът.
„Гунди – Легенда за любовта“ подобри 14-годишен рекорд само за първите си 17 дни на екран
Йордан Марков е участвал в създаването на холивудски проекти като „Непобедимите“ с Арнолд Шварценегер, Силвестър Сталоун и цяло съзвездие от знаменитости. Също така „Жената на бодигарда“ с Раян Рейнолдс и Салма Хайек, „Код Лондон“ с Джералд Бътлър и Морган Фрийман, „Механикът“ с Джейсън Стейтъм.
Работата по „Гунди – Легенда за любовта“ определя като преживяването на живота му.
„В България са снимали много холивудски звезди. Сред тях са Силвестър Сталоун, Арнолд Шварценегер, Салма Хайек, Морган Фриймън, Антонио Бандерас… Всеки един от тези хора е влюбен в България и в своите колеги. Оценяват професионализма на хората, които са тук. Но винаги се питам къде е българското име, българския актьор, актриса, режисьор, оператор или продуцент. За да направим филма, той се състои от всички тези позиции и докато нямаме достойни за „Оскар“ единици, няма как да сформираме екип достоен за наградата. Гунди е наша мечта как може да се постигне това нещо. Мечтаехме да е еталон как се постига това нещо. Никой един от нас не си даде сметка, но мечтите ни бяха надхвърлени в пъти. За мен беше преживяването на живота ми. Безкрайно съм горд, че филма има влияние както върху самата Величка Маркова, така и върху всичките малчугани, които видях в залата. Това е нещо, което остава за поколенията. Моментът, в който разбереш, че си станал част от историята е моментът, в който ти бликват сълзите и усилието ти се възнаграждава. Благодарностите към целия екип, който седи зад проекта, са безкрайни. Надявам се, че това е първата стъпка за проправяне на пъртина, за която съм мечтал години наред.
В продукцията своя дебют правят и Кристиана Пенкова като продуцент визуални ефекти, както и Венелин Маринов със своя първи проект, в който поема ролята на Супервайзър на визуалните ефекти. И двамата са част от екипа на българското студио от години, но за първи път отговорността е на техните рамене и резултатът е налице.
„Гунди – Легенда за любовта“ е в киносалоните в цялата страна!
NOVA е медиен партньор на събитието.
Редактор: Райна Аврамова