Снимка: iStock
Тази култура се отглежда без употреба на химия
Лимецът придобива все по-широка популярност сред хората, които се стремят да водят здравословен начин на живот. Тодор Моралийски от добричкото село Гурково се занимава с отглеждането му от около 20 години. Този вид жито е изключително богат на витамини, белтъчини и минерали, а специалстите по хранене и диетология все по-често го препоръчват в замяна на продукти от пшеница.
Що е то розово брашно и как ни помага
Тодор Моралийски e последовател на природолечителя Емил Елмазов, който преоткрива древния прародител на пшеницата за съвремието. Агрономът има бегли теоретични познания за лимеца, но негова позната фармацевтка го убеждава в ползите от тази култура. "Тя каза, че като е започнала работа, имала по една рецепта на месец за глутенова зависимост. И ми каза, че вече обслужва на ден по три рецепти. Сподели ми, че това е храна, която е полезна за хората. И това беше нещото, което ме накара да започна с тази култура", разказва Тодор Моралийски, агроном.
Лимецът е на границата между дивото и питомното и за разлика от пшеницата се отглежда без употреба на химия – ореш, сееш и жънеш. Затова и добивите са много по-ниски.
Репортер: Надежда Карапанчева
Повече по темата гледайте във видеото.