Техните разкази оживяват и се предават на децата, които учат в българските неделни училища по света

В името на родното - българи зад граница търсят и събират факти за историята на страната ни. Техните разкази оживяват и се предават на децата, които учат в българските неделни училища по света. Сред съвременните вдъхновители извън България са учители, изследователи, учени и музиканти, сред които внуците на Панчо Владигеров. Тяхната музика изпълва сърцето на австрийската столица.

Дърворезбар купи училище и го превърна в музей

По пътя на традициите и известните ни предшественици от години върви Венета Ненкова. Тя е основател на българското неделно училище в Рим. „Слава Богу, в архивите на Ватикана се пазят страници от нашата история, които ние не познаваме или познаваме малко”, заяви Ненкова.

400 години след основаването на първото българско училище в Чипровци, Венета предостави писмено доказателство за него, съхранявано в сърцето на Ватикана. „Аз подарих копие на писмото от 12 април 1625 година от Софийския епископ Илия Маринов, в което съобщава, че е направил училище в Чипровци, където са учили българска и турска граматика, както и латински”, заяви Ненкова.

От десетилетие основаното от Ненкова училище дава и първите уроци на десетки българчета в италианската столица. „Когато дъщеря ми стана на 6 години, направих българско училище, защото в Рим нямаше такова. Това се случи заедно с други родители ентусиасти”, подчерта тя.

Сънародници настояват за директни полети от Мадрид до Южна България

Образователното министерство събира стотици истории от цял свят, подобни на тази на Венета. Обединява ги кампания, наречена „Неразказаните истории на българите”. „Тя не само дава възможности на българските деца и ученици в чужбина да изграждат самосъзнанието и самочувствието, че са българи, но и че следват родови истории”, посочи министърът на образованието и науката Галин Цоков.