Снимка: istock
Вижте девет стъпки, които трябва да обмислите преди да навършите 30 години
Да харчиш по-малко и да печелиш повече е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. Затова един от най-добрите начини да си осигурите финансова стабилност е да избягвате мисленето „заслужавам нещо“. Да, работили сте усилено за парите си и точно затова заслужавате да не ги прахосвате. Не е необходимо да опитвате всички ресторанти в близост до офиса, да се втурвате към търговския център по време на разпродажба или да пътувате по време на празници.
Опитайте се да не харчите пари единствено заради обществения натиск. Вместо това се запитайте: „Какво наистина искам? И какво мога да направя, за да го получа?“ Това е по-практичният начин на мислене. Той също така гарантира, че ще получите това, което искате, а не това, което другите хора очакват от вас. Но има и други средства за стабилна доходност - от инвестиции в сектори като транспорт, възобновяема енергия и телекомуникации до приложения, финансови продукти и планери за разумно харчене. Една от възможностите е „Перспектива“ на „Първа инвестиционна банка“. В зависимост от срока, алтернативното решение за генериране на доходи може да е до 5,50%, като банката издава и сертификат за доходност и регулярно изплаща лихвата в разплащателна сметка. Това е добър начин за дългосрочно планиране на стабилна доходност с прозрачно управление.
Снимка: istock
От друга страна финансовата сигурност преди да навършите 30 години може да изглежда недостижима за много от 20-годишните, но това е възможно. Постигането на тази цел има дори някои непосредствени ползи, като се има предвид, че финансовата несигурност може да бъде сериозен източник на стрес. Следват девет стъпки, които трябва да обмислите преди да навършите 30 години.
1. Следете разходите си. Да знаете колко и за какво харчите може да ви помогне да контролирате разходите си. Съществуват удобни мобилни приложения затова, дори когато сте в движение.
2. Живейте в рамките на възможностите си. Поддържайте стандарта си на живот под нивото на доходите си. С напредването в кариерата и придобиването на повече опит заплатата ви трябва да се увеличава. Но вместо да използвате този излишен доход, за да водите по-луксозен начин на живот, най-добре е да насочите парите към намаляване на дълга или към спестявания.
3. Не вземайте заеми, за да финансирате начина си на живот. Парите назаем трябва да се използват, когато печалбата ви ще надхвърли разходите по заема. Това може да означава да инвестирате в себе си, например за образованието си, за започване на бизнес или за закупуване на къща.
4. Поставяне на краткосрочни цели. Животът крие много несигурности, като например икономическа криза или загуба на работа, и много неща могат да се променят, докато преминавате от 20-те си години към 40 г. по-късно, когато може да се пенсионирате. Поради това перспективата за планиране в далечното бъдеще може да изглежда плашеща.
5. Станете финансово грамотни. Едно е да печелите пари, а друго е да ги спестявате и да ги увеличавате. Управлението на финансите и инвестирането са начинания за цял живот.
Снимка: istock
6. Спестявайте каквото можете за пенсиониране. Когато сте на 20 години, пенсионирането ви изглежда изключително далеч във времето. Затова планирането му може да е последното нещо, за което мислите. Ако можете да предприемете няколко стъпки сега, за да започнете да спестявате, натрупването на средства ще работи във ваша полза. Дори малка сума, спестена в началото на живота ви, може да е от голямо значение.
7. Поемайте пресметнати рискове. Поемането на пресметнати рискове, когато сте млади, може да се окаже разумно решение в дългосрочен план.
8. Инвестирайте в себе си. Гледайте на себе си като на финансов актив. Инвестирането ще се изплати в бъдеще. Вашите умения, знания и опит са най-големите активи, които имате. Увеличавайте стойността си, като непрекъснато се усъвършенствате и като правите умен избор на кариера.
9. Намерете правилния баланс. Постигането на подходящ баланс между днешния ви живот и бъдещето също е важно. Във финансово отношение не можем да живеем така, сякаш днес е последният ни ден. Трябва да вземем решение между това, което ще похарчим днес, и това, което ще похарчим в бъдеще.
Редактор: Камена Георгиева