Снимка: БТА
Кворум не беше събран
Депутатите от ПП-ДБ, „ДПС-Ново начало” и „Възраждане” излязоха от пленарната зала заради несъгласие с начина, по който се предлага да се гласуват правилата за избор на ВСС. Кворум така и не беше събран и процедурата не успя да бъде стартирана.
„Парламентарните групи на „Продължаваме Промяната” и „Демократична България”, заедно с „ДПС-Ново начало” и „Възраждане”, направиха всичко възможно, за да съборят кворума и да провалят днешното пленарно заседание. Защото в дневния ред бяха предвидени правила за избор на членове на ВСС и Инспектората на ВСС”, коментира депутатът от „Има такъв народ” Павела Митова.
Започват изборите на ВСС, Инспекторат и конституционен съдия от квотата на НС
„Само преди месец в пленарна зала, с пълно мнозинство беше прието в 6-месечен срок НС да обнови съставите с изтекли преди повече от две години мандати. С днешните си действия тези, които най-много говорят за съдебна реформа, направиха всичко възможно да не бъде открита процедурата”, посочи още тя.
„Едно от основните правила на парламентаризма е, че мнозинството трябва да осигурява кворум в НС. След като Бойко Борисов се разграничи от собственото си правителство, днес се присъедини към опозицията. Подкрепата се търси, а не се носи на тепсия. Тези, които управляват, трябва да потърсят подкрепа. Ние сме готови за разговор”, заяви Атанас Атанасов.
"Истинският въпрос е защо управляващото мнозинство не можа да си осигури кворума и дали не е доста разклатено след изпълненията вчера, когато предложиха бюджет, след това трябваше спешно да го ремонтират, след като обърнахме внимание, че пенсиите не се осъвременяват по "швейцарското правило", сега може би ще им се наложи спешно пак да го ремонтират преди петък, така че виждаме един разнобой в мнозинството и разклащане на правителството", посочи Асен Василев.
На въпрос дали са готови за разговор за осигуряване на мнозинство за избирането на членове от парламентарната квота във Висшия съдебен съвет (ВСС), Василев припомни, че това, което са заявили е, че първо трябва правилата да са ясни, честни и прозрачни. "Преди да има разговор въобще за хора, трябва да има ясни правила – тези хора да минат през комисия, да си докажат експертизата, да се провери, че нямат зависимости, всичко това беше отхвърлено, когато го предложихме в комисия", коментира той.
В момента няма как да се иска ние да съдействаме в зала за това да се назначат нови партийни калинки в регулаторите, добави съпредседателят на ПП.
"Аз лично смятам, че преди този бюджет да бъде приет на първо четене има още доста скандални неща в него, които трябва да бъдат огледани и не бих се учудил, ако правителството предприеме нови спешни мерки в тази посока. Едно от тези скандални неща е, че имаме за рефинансиране - тоест стар дълг, по който трябва да върнем около 3,7 млрд. лв., има дефицит от 7,4 млрд. лв. - новият дълг, който трябва да се поеме с връщането на стария, е около 12 млрд. лв. В бюджета са заложени 17 млрд. лв. Тук истинският въпрос е тези допълнителни пет милиарда защо се теглят и от кого ще се ползват", добави Василев.