Този малък орган с форма на пеперуда често е виновник за различни автоимунни заболявания

Колко често сте чували, че ваша приятелка, колежка в работата или позната страда от проблем с щитовидната жлеза? Или пък самите вие сте диагностицирани с такъв?

Най-важното

► Щитовидната жлеза – малкият орган, който причинява сериозни проблеми на милиони хора
► Хипо и хипер функция, какво означават те?
► Симптомите, които не бива да пренебрегвате
► Какво следва след диагнозата?

Този малък орган с форма на пеперуда често е виновник за различни автоимунни заболявания, влошаващи цялостното качество на живот, най-вече при жените. Статистиката сочи, че 1 от 8 жени ще развие заболяване на щитовидната жлеза на някакъв етап от живота си. Причината е, че женското тяло преминава през значителни хормонални промени, започващи от пубертета, минаващи през зрелостта, бременността и завършващи с менопаузата. Тези флуктуации могат да повлияят на нормалната функция на щитовидната жлеза, правейки я по-податлива на дисбаланси.

Но проблемите с жлезата не се ограничават само при жените. Според проучване, публикувано в The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, около 11% от европейците страдат от дисфункция на щитовидната жлеза, като приблизително половината от тях не са наясно със състоянието си. ​В световен мащаб, Американската асоциация по щитовидната жлеза оценява, че около 200 милиона души са засегнати от заболявания, свързани с нея.

Защо хората не знаят, че страдат от проблеми с щитовидната жлеза?

Често симтомите могат да бъдат лесно пренебрегнати, особено що се касае за ранен стадий на болестта. Ако не бъде лекувана, неправилно функциониращата щитовидна жлеза може значително да влоши качеството на живот на човек и дори да причини сериозни, животозастрашаващи усложнения.

От критична важност е да можете да разпознаете ранните признаци за проблеми с щитовидната жлеза и в случай, че ги откриете, да се подложите на правилното лечение, назначено от ендокринолог. То може да включва както прием на лекарства, така и промяна в диетата или прием на различни продукти, които подпомагат правилната функция на жлезата и производството на тиреоидни хормони. Такъв продукт е Sarita+, създаден специално за нуждите на жени с хипотирeоидни състояния. Освен че се грижат за здравето на щитовидната жлеза, съставките в Sarita+ подобряват метаболизма, намаляват умората и засилват имунитета, действайки като имуномодулатор.

Чести състояния, предизвикани от щитовидната жлеза

Снимка: Sarita

Колебания в теглото

Те се делят на два основни типа – хипертиреоидизъм (свръхпродуктивна жлеза) и хипотиреоидизъм (понижена функция на жлезата). Както хипер, така и хипо функцията на щитовидната жлеза могат да причинят резки промени в теглото. Причината е, че тироидните хормони играят ключова роля за регулиране на метаболизма. Когато нещо при тях не е наред, обмяната на веществата се нарушава веднага.

При човек, страдащ от хипертиреоидизъм, излишъкът на хормони кара тялото да преработва храната по-бързо от стандартното и това води до загуба на тегло (често пъти тя е значителна), без никаква промяна в диетата или тренировките.

И обратното, при хипотиреоидизъм, количеството хормони е прекалено малко, което забавя метаболизма. Организмът обработва веществата по-бавно, а теглото може рязко да се повиши, отново без промяна в количеството консумирана храна.

Умора и отпадналост

Един от ключовите симптоми, че човек развива хипотиреоидизъм, е умората. Лесно е да бъде пренебрегнат, тъй като умората може да е симптом на десетки състояния, или пък да е просто... умора. Въпреки това, общата отпадналост, свързанна с хипо функцията, е различна от тази, която изпитваме ежедневно. Много пациенти споделят, че чувството на липса на енергия остава, дори след почивка и добър сън.

Отвън физическата умора, много хора страдат и от умствена умора, често забравят, не могат да се съсредоточат. Това е един от първите симптоми, за които ендокринологът ще ви попита при съмнение за хипотиреоидизъм.

Проблеми с очите и зрението

Друг симптом, който често остава пренебрегнат, тъй като често сам по себе си е проблем, е влошеното зрение. Той може да се наблюдава едновременно при хора с хипер и хипо функция, макар да е по-често срещан при тези с хипотиреоидизъм.

Всъщност, хипо функцията не афектира директно здравето на очите, а някои състояния, които я причиняват. Такова например е болестта Хашимото – автоимунно заболяване, при което тялото само „атакува“ щитовидната жлеза и влошава работата ѝ. Тироидните хормони асистират в правилната функция на слъзните жлези, ето защо хората с Хашимото често се оплакват от сухота в очите, замъглено зрение и т.н.

Подобно нещо наблюдаваме и при хипер функцията – болести като тази на Грейвс, които карат щитовидната да работи в излишък, влошават зрението. Почти 1/3 от пациените с болест на Грейвс страдат и от свързано с нея офталмологично състояние, което предизвиква замъглено или двойно зрение, зачервени, сухи и прекалено чувствителни очи. Ако болестта бъде диагностицирана достатъчно рано, проблемите с очите също могат да търпят подобрение, след правилното лечение.

Стомашно-чревни проблеми

Често срещано при пациенти с хипотиреоидизъм е да се оплакват от стомашни и храносмилателни проблеми, наред с други симтоми. При недостиг на хормони на щитовидната жлеза, те са изложени на риск от свръхрастеж или дисбаланс на бактериите в храносмилателната система.

Така нареченият тънкочревен бактериален свръхрастеж (SIBO) се установявя при повече от половината от всички пациенти с хипотиреоидизъм. Той може да доведе до загуба на апетит, болки в стомаха, гадене и повръщане, диария, подуване на корема.

Температурна чувствителност

Една от многото функции на щитовидната жлеза е регулирането на вътрешната телесна температура. Ето защо, при нарушена функция на жлезата, пациентите често съобщават за променена чувствителност към температурата.

Необичайно усещане за студ се наблюдава при хора с прекалено ниски нива на хормоните и диагностициран хипотиреоидизъм. Това се случва дори през лятото или когато околната температура е висока.

И обратно, когато се наблюдават повишени нива на хормони на щитовидната жлеза, страдащите от хипер функция изпитват усещане за топлина, независимо от температурата на средата.

Промени в състоянието на косата и кожата

Още един симптом, който често и лъжливо може да бъде приписан към различни други състояния или обикновен стрес. Понякога обаче, влошаващите се външед вид и здраве на косата и кожата, могат да сочат към проблеми с тироидните хормони. Това е така, защото клетките, които ги изтраждат и тяхната регенерация, зависят именно от тези хормони.

При страдащите от хипо функция най-честият симптом е прекалено сухата кожа. Изследване, проведено сред такива пациенти и публикувано в The Journal of General Internal Medicine, посочва, че сухата кожа се открива в 74% от участниците. И макар този симптом да не е толкова разпространен при хора с хипер функция, повишената телесна температура при тях може да доведе до засилено изпотяване, особено през нощта.

Изтъняването на косата и засилен косопад също се свързват с хипотиреоидизъм. Тироидните хормони играят ключова роля в растежа на нова коса, а когато количеството им е намалено, косата расте много по-бавно. И понеже на ден дори здрав човек губи до 100 косъма, при щитовиден проблем тази загуба бързо започва да си личи.

Проблемен сън

И хипер, и хипо функцията на щитовидната жлеза могат да предизвикат проблеми със съня. При пациенти с хипертиреоидизъм често се появяват още нервност и възбуда, които от своя страна пречат на нормалното заспиване.

И въпреки че хипотиреоизмът често се асоциира с летаргия и желание за сън, различни проучвания показват, че качеството на съня не е оптимално, дори напротив – циклите на съня са по-кратки, а самото заспиване отнема много по-дълго.

Причини, лечение, превенция

Но на какво се дължат проблемите с щитовидната жлеза и защо са толкова често срещани в наши дни? Няколко фактора могат да допринесат за развитието на нарушения, включително:

► Дефицит на йод: Липсата на йод засяга производството на хормони в щитовидната жлеза, потенциално причинявайки гуша или хипотиреоидизъм.
► Автоимунно заболяване: състояния като тиреоидит на Хашимото и болест на Грейвс предизвикват имунни атаки върху щитовидната жлеза, което води до хипотиреоидизъм или хипертиреоидизъм.
► Излагане на радиация: То може да увреди щитовидната жлеза, увеличавайки риска от хипотиреоидизъм или дори рак на жлезата.
► Медикаменти: Приемът на някои лекарства може да повлияе на производството на хормони от жлезата.
► Бременност: Хормоналните промени по време на 9-те месеца са много сериозни и могат да повляят на работата на жлезата. Важно след раждането функцията ѝ да бъде проверена.
► Генетика: Фамилната обремененост, както при много други заболявания, тук също играе роля.

Добрата новина е, че веднъж когато сте разпознали симтомите правилно и заболяването на щитовидната жлеза е открито, то може да бъде третирано. Вашият ендокринолог ще ви предпише подходящата терапия, която цели да възстанови не само баланса на щитовидните хормони, но и да пребори симптомите, които вече изброихме. Продукти като Sarita+, насочени към пациенти с хипо функция, съдържат съставки като L-тирозин, цинк, селен и витамин D3, които благоприятстват метаболизма на щитовидните хормони и спомагат за правилната работа на жлезата. В допълнение към тях са екстрактите от ашваганда и жен шен, които борят физическата и умствена умора, и подкрепят имунитета.

Типовете лечение са:

► Хормонозаместителна терапия: Предписва се при хипотиреоидизъм за допълване на нивата на хормоните на щитовидната жлеза.
► Терапия с радиоактивен йод: Използва се при хипертиреоидизъм, за да разруши щитовидната жлеза и да намали производството на хормони.
► Хирургично лечение: частично или пълно отстраняване на щитовидната жлеза при възли на щитовидната жлеза или случаи на рак.
► Бета-блокери: насочени към управление на симптомите на хипертиреоидизъм като учестен пулс и тремори.
► Антитироидни лекарства: Тези лекарства намаляват производството на тиреоидни хормони при хипертиреоидизъм.

В заключение можем да твърдим, че неразпознатите симтоми често пъти са причина за ненавременно диагностициране на проблемите, свързани с щитовидната жлеза. Ранното им откриване и лечение са от съществено значение за избягване на последващи усложнения и подобряване на качеството на живот. Навременната медицинска помощ и проследяването на заболяването във времето, съчетани с правилна терапия, могат ефективно да управляват нарушенията на щитовидната жлеза и да поддържат по-доброто здраве.

Източници

https://www.healthline.com/health/common-thyroid-disorders#common-problems

https://www.farnorthsurgery.com/blog/warning-signs-of-thyroid-problem

https://www.endocrinemds.com/blogs/7-early-warning-signs-of-thyroid-issues/

Да не се превишава препоръчваната дневна доза от 1 капсула на ден. Не е заместител на разнообразното хранене. Да се държи далеч от деца. Заявление БАБХ №15138/ 03.08.2022г Т222203114/ 15.08.2022г

Редактор: Цветина Петкова