Очаква се и създаване на т. нар. мултифондове във втория стълб

Пътна карта за реформа в пенсионната система трябва да изготви правителството през следващите 6 месеца. Това решиха днес депутатите и възложиха задачата на шест институции.

Идеята е да се предприемат мерки за изсветляване на сивия сектор и да се повиши събираемостта на осигурителните вноски. И още - пенсиите, свързани с нетрудова дейност, да се изведат от системата и да се изплащат под формата на социални помощи.

Очаква се и създаване на мултифондове във втория стълб на пенсионното осигуряване.

„Искам да подчертая ясно, че не става въпрос за реформи, революции, които ще предизвикват повече дискусии, а за експертни предложения за подобряване на съществуващата пенсионна система“, заяви председателят на Комисията по труда и социалната политика Деница Сачева.

В кои европейски страни лекарствата са най-скъпи, но все пак - по-евтини от тези в САЩ

„Повишаването на осигурителната тежест ще удари най-светлата част от икономиката, работещите хора, които така или иначе плащат. Ние сме категорично против увеличаването на осигуровките в България“, посочи депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров.

„Нито една от тези институции не предлага промяна на 3-стълбовия модел на пенсионно осигуряване в България. Сега се предлага усъвършенстване на действащия модел. В дългосрочен план публичните финанси трябва да бъдат стабилизирани, както и финансовата рамка на системата. Това налага дискусията дали да бъде променен размера на осигурителните вноски“, подчерта депутатът от ДПС-ДПС Хасан Адемов.

Темата за вдигане на пенсионната възраст не е на дневен ред в пленарната зала днес.