Медията отпразнува рождения си ден с празнична програма, много награди и забавления
Водещата на „Вип Зона“ Светлана Кабаиванова гостува в студиото на „Социална мрежа“ за да разкаже повече за професията радиоводещ и за емоцията да е част от екипа на едно от най-слушаните радиа в България.
„Всички радиоводещи казват, че радиото е магия. Да караш хората да слушат гласа ти и чрез него да виждат си е вид магия. Имам удоволствието и привилегията да съм част от екипа на радио „Веселина“ вече 21 години. Това е голяма отговорност, защото нашата медия е насочена към постоянния слушател, който става сутринта, пуска радиото и докато си легне, има непрекъснат контакт със станцията. Много е важно посланието, което изпращаме. Затова казвам, че е удоволствие и изключителна отговорност“, споделя Светлана.
В твоето предаване се срещаш с много известни личности. Какво научи от тях през тези години?
„Научих, че е много важно да си човек. Може да си известен и да си на върха за известно време, да имаш хиляди почитатели, но дълбоко в себе си трябва да останеш човек. През годините докато върша работата си и разговарям с различни хора – от обикновените до известните, всъщност това е нещото, което е общ знаменател. Предполагам и за моите колеги. Ние сме много здрав и стабилен екип и сме заедно от над 15 години. Може да се каже, че сме едно семейство. Учих се от опита на моите по-възрастни колеги, преживявах с тях промените в радиото. Защото то се промени страшно много през годините. Заедно с моите колеги правим една програма, която има за цел да отговаря на това време. Непрекъснато ни се налага да се променяме и мисля, че е за хубаво. Поне рейтингите го показват.“
„Покрай рождения ден на радиото направихме страхотни кампании. Раздавахме коледни награди, направихме „Звездни рожденици“, а слушателите трябваше да ги разпознават по гласовете. През целия ден имаше изключителни емоции. В края на празничната програма с екипа успяхме да си направим и парти. Смяхме се и танцувахме.“
„Радиоводещите имаме малък трик – дори да ти се плаче, ако сложиш усмивката на лицето си, можеш да плачеш и да говориш весело. Защото преди да седна зад микрофона може да са ми се случили хиляди неща. Давам си сметка как през годините много мои приятели са ми казвали – вашата работа е най-лесната. Все едно си имате хоби. Отиваш на работа, говориш си с хората и се прибираш. Да, но зад това стоят часове подготовка, години опит и не е толкова лесно, но пък е страхотно.“
За музикалните поздрави по радио „Веселина“
„Нашата медия е позитивна. Ние пускаме много разнообразна музика. Можете да чуете всички стилове. В същото време идеята е тази музикална палитра да я има и в предаванията. Когато споделяш 24 часа с един и същи хора, ти си част от техните щастливи моменти, от тъжните моменти.“
„Статистиката казва, че всеки втори човек в България слуша „Веселина“. Повече от половината население на страната. Имах много интересна случка с един зъболекар, който ме разпозна. Попита ме от кое радио съм – колебаеше се между две станции, една от които беше точно „Веселина“.
Зад успеха и аудиторията
„Нещата се случват с много работа. Правим опити да се усъвършенстваме колкото се може повече. Стараем се да стоим стабилно на пазара във всяко едно отношение, защото знаем, че да си най-слушаното радио днес, не означава, че утре можеш да лежиш на същите лаври. Това не означава, че нямаме като конкуренция останалите радиа. Борим се със социални мрежи, с всички технологични новости на пазара. А това означава да бъдем нащрек, да сме смели и да експериментираме. Да творим!“
„Най-ценните са ми срещите, от които съм научавала нещо. Уважавам силно популярните личности, които са дисциплинирани. Това, което бих искала, е да всеки ден да се усъвършенствам като тях. Смятам, че е важно да бъдеш професионалист, без значение какво ти се случва. За да можеш да реализираш този проект, който представяш по този начин. Това ме е вдъхновявало.“
За радио „Веселина“
„Една част от хората, които са правили „Веселина“ преди 29 години, са все още част от екипа на радиото в Пловдив. След 1989 г., когато България тръгва по пътя на демокрацията и Веселина и Светлозар Каналеви решават да направят първо частно радио в България, те входират молба в Народното събрание. Тогава депутатите не са знаели какво да правят, защото е било прецедент. Сформирали набързо комисия, която е трябвало да разглежда такива случаи. По-късно и други радиостанции са си входирали молбите. „Веселина“ не е първото пуснато частно радио, но е първото, входирало молба за това. Техническият отдел ми е разказвал как е трябвало да направят радиопредавател. По онова време това е било истинско постижение. Имала съм шанса да се уча от хора, които са се учили, експериментирайки. Може би това е най-хубавото, което ми е подарила тази професия.“
„Вече имаме идеи за 30-ия рожден ден, които трескаво обсъждаме. Не мога да издам какво ще се случи, но ще празнуваме през цялата година, с кулминация през ноември и декември.“
Редактор: Боряна Димитрова