Те не виждат перспективи пред себе си в родината си и затова се насочват към страни, където работата им се цени...
Все повече лекари от Източна Европа се насочват на запад, докато мерките за икономии намаляват заплащането им и условията се влошават, като оставят здравната система в криза.
Нарастващ брой лекари, хирурзи, анестезиолози и други специалисти се насочват от България, Румъния и Унгария към страни като Великобритания, Германия и Швеция.
Те не виждат перспективи пред себе си в родината си и затова се насочват към страни, където работата им се цени.
1200 медицински сестри напускат България всяка година, съобщава асоциацията на медиците. Те печелят около 400-500 лв. на месец, няколко пъти по-малко от средната заплата за медицинска сестра във Великобритания.
Тяхното напускане влошава ситуацията в здравната система на най-бедната страна-членка на ЕС, която според здравното министерство разполага с около половината от 60-те хиляди сестри, от които има нужда, за да функционира безпроблемно.
Спешната помощ и анестезиолозите са особено засегнати от заминаването на стотици доктори всяка година, според представителите на профсъюзите. В същото време малките болници нямат базови материали за работа, като някои дори карат пациентите да си носят собствени чаршафи, посочва агенцията.
Българското и румънското правителство не са заявили как планират да спрат напускането на лекарите Полша успя да спре подобно изтичане на кадри от 2005 като повиши заплащането им и инвестира в обучение. Някои лекари сега дори избират да се върнат в страната. /БГНЕС