За да се зачете гласа ни, трябва да отбележим в квадратчето срещу избраника знак \"Х\"...
В някои населени места ще се гласува с четири бюлетини - за президент, за общински съвет, за кмет на община и за кмет на кметство.
За да се зачете гласа ни, трябва да отбележим в квадратчето срещу избраника знак \"Х\". Добре е той да не излиза от квадратчето и да е написан със син химикал.
Преди да се влезе в тъмната стаичка, взимаме бюлетините, които са разгънати и на тях комисията поставя печат. Вторият печат се поставя, след като сме гласували преди да пуснем бюлетината в урната.
Когато излезете от тъмната стаичка, ще имате две урни, в които да пуснете бюлетините си - едната е за избор на президент и вицепрезидент, а в другата урна се пускат бюлетините за избор на общински съветници, кмет на община и кмет на кметство.
Ако в бюлетината сме отбелязали знак, различен от \"Х\", не сме писали нищо или сме зачеркнали второ квадратче, бюлетината се брои за недействителна.
На излизане от тъмната стаичка трябва да сгънем бюлетината, защото ако се види за кого сме гласували, вотът ни ще се анулира. Той няма да се вземе предвид и в още един случай - когато недвусмислено се установи от членовете на секционната избирателна комисия, че гласоподавателят е снимал вота си. Ако сгрешим и сложим хикса в друго квадратче, имаме право на втора бюлетина.
Студентите и учениците могат да гласуват за президент в населеното място, в което учат. Нужно е освен документ за самоличност и заверена книжка до подпишат декларация, че няма да гласуват на друго място.
Хората с увреждания могат да заявят и в деня на изборите желание да гласуват в подвижна урна. Заявки ще се приемат на телефон 02 843 53 56 и на интернет адрес www.dnes-bg.org.
Хората с влошено зрение имат право на придружител в тъмната стаичка. Един човек обаче не може да е придружава повече от двама избиратели.