Ще продължи ли "Евро Синема" да среща кино творци и кино любители още не се знае Снимка: БГНЕС
Проблемът – в условията на търга не е посочено запазването на обекта като предназначен за кинопоказ
„Да, тръжна процедура е обявена. Разбрах за нея в регламентираните за това рамки. Не съм изненадана от тръжната процедура, изненадана съм от формата й – търг с тайно наддаване.”
Това коментира за NovaNews.bg директорът на "Евро Синема" - Ина Дърова, във връзка с възможността киното да затвори врати и на същото място да започне да се развива бизнес с друга търговска цел.
Началната тръжна цена е „по-висока от наема, който киното плаща в момента, но не и доста по-висока”, уточни Дърова, като така опроверга информацията, че става въпрос за значително по-висока цена от настоящия наем.
На въпрос дали ръководството на „Евро Синема” ще се включи в тръжната процедура, Ина Дърова бе категорична, че „нямат друг избор”.
„За да останем или поне, за да се опитаме да останем, трябва да се опитаме да участваме. Ще участваме, сега подготвяме документи. На 13 май се подават документите от всички участници, които могат да бъдат всякакви търговци.”
Именно в това се крие разковничето на проблема – в условията на търга не е посочено запазването на обекта като предназначен за кинопоказ. Това означава, че всеки един търговец по смисъл на закона, може да кандидатства и да даде по-висока цена от това, което могат да си позволят от „Евро Синема”.
Кой е проявил интерес към апетитния имот на бул. „Ал. Стамболийски”, не е ясно, тъй като процедурата е тайна, както стана ясно в началото.
Директорът на "Евро Синема" категорично отрече киното да не е плащало регулярно наема си и към момента да има натрупани задължения, като поясни, че това може да бъде доказано с официални ежемесечни документи.
Ина Дърова не направи връзка между сегашния казус и събитията от края на март 2011 г., когато Евро-българският културен център (в лицето на директора Стефан Савов и подчинените му – бел. ред.) като тогавашен ръководител на имота, където се намира и „Евро Синема”, получи от Министерството на културата дата и час за принудително изнасяне. Тя уточни, че „Евро Синема” се ръководи от “Еф екс синема”, която е съвсем различна структура.
Какво ще се случи оттук насетне с „Евро Синема” – такова, каквото го познаваме, директорът на киното отказа да прогнозира.
„Какво ще се случи с киното - никой не знае, след 15 май ще разберем. Ако киното обаче затвори врати, това няма да е добре за културния живот на София. Ние сме алтернативно кино и много филми се появиха на екран единствено и само при нас. Основната ни идея не е да се печелят пари и зрители, а просто да даваме нещо алтернативно”, заяви Ина Дърова.
Тя се надява, че в министерството има разумни хора и че цялото нещо е в резултат на недоглеждане.
„Не търся лошо отношение от страна на Министерство на културата, а просто недоглеждане. Надявам се, че е така. Не търся конфликт, искам нормално да се реши ситуацията”, допълни Дърова. Според нея министерството също има интерес да има културен оператор, а не аптека, например.
„Работим това нещо с много отношение и любов. Правим всичко възможно да изкарваме парите. Не гледаме каква криза има и какво се случва в живота в България, просто се опитваме да работим два или три пъти повече, за да сме на линия”, заключи Ина Дърова.
Посочените лица за контакти във връзка с търга за отдаване под наем на имота на бул. ,,Александър Стамболийски” №17, отклониха всякакви запитвания дали има нередности при организирането на търга. От пресцентъра на Министерството на културата заявиха, че ще изложат позицията си по-късно.
NovaNews.bg очакваше отговори на въпросите:
- Има ли нещо изненадващо във формата на тръжната процедура - търг с тайно наддаване?
- По какъв критерий е била определена началната тръжна цена?
- Не е ли задължително в условията на търга да бъде посочено запазването на обекта като предназначен за кинопоказ и ако да, то не е ли допуснало Министерството грешка при публикуването на условията?
- Кой до момента е проявил интерес към имота освен "Евро Синема" и в частност "Еф екс синема"?
- Има ли реална опасност "Евро Синема" да затвори врати?
Около 17.30 часа Министерството на културата публикува на сайта си и своята позиция. Според нея "в условията на търга и проекта на договора с бъдещия наемател е предвидено досегашният предмет на дейност и предназначението на помещенията да се запазят – за културен център и културни дейности." С това те отричат подозренията, че киното може да бъде затворено.
Отворен обаче остава въпросът защо по-рано през деня Министерството отказваше коментар по казуса и допусната ли е наистина грешка при обявяването на указанията за тръжната процедура, като не е отблязано, че досегашните дейност и предмет на обекта следва да бъдат запазени.
И така, нека обобщим:
- Няма нищо изненадващо в провеждането на този търг
- Изненадата е по-скоро форматът на тръжната процедура – „тайна”
- Основният проблем се състои в това, че в условията на търга не е посочено запазването на обекта като предназначен за кинопоказ и културни дейности
- Началната цена, с която тръжната процедура стартира, е по-висока от наема, който киното месечно плаща
- „Евро Синема” е плащало редовно задълженията си и няма „висящи” такива
- Възможност киното да затвори врати няма, тъй като е предвидено дейността и предназначението на помещенията да не се променят
- Какво точно ще се случи ще разберем след 15 май
И за финал – през 2011 г., когато се заговори за изнасянето на Евро-българския културен център от сградата на “Стамболийски“, тогавашният културен министър Вежди Рашидов коментира следното: "Няма да убиваме Европа, само ще сменим хората, които печелят пари. Няма никаква драма."
Най-малко 20 000 хиляди души се надяват днес наистина да няма драма и „Евро Синема” да продължи да съществува такова, каквото го познаваме – храм на културата и на различното кино, в който ценителите на това изкуство се чувстват като у дома си.
Автор: Миалена Халваджийска
* Новината е обновена в 18:00 часа