Президентът разговаря със зам.-председателя на Националния комитет на Политическия и консултативен съвет на китайския народ Джан Цинли

„Впечатлени сме от постиженията на Китай в икономическото развитие, преодоляването на бедността, повишаването на благосъстоянието на огромни слоеве от населението, мерките за подобряване на околната среда и контрола върху замърсяването, а така също и засилването на ролята на иновациите”.

Това заяви президентът Румен Радев, който днес на „Дондуков“ 2 разговаря със заместник-председателя на Националния комитет на Политическия и консултативен съвет на китайския народ Джан Цинли.

Посещението му съвпада с отбелязването на 70-тата годишнина от установяване на дипломатически отношения между България и Китайската народна република, съобщава БГНЕС.

Между България и Китай има отлични политически отношения, основаващи се на традиционно приятелство, взаимно доверие и уважение, бе общото виждане на двамата по време на срещата. В хода на разговора президентът Радев отбеляза, че България неотменно се придържа към принципа за „Един Китай“.

Радев освободи Иво Христов от поста началник на кабинета на президента

„България подкрепя инициативата „Един пояс, един път” и желае да бъде част от нея чрез изграждането в страната на инфраструктурни проекти“, посочи държавният глава като допълни, че България също така активно допринася за развитието на Инициативата за сътрудничество между Централна и Източна Европа и Китай във формат „17+1“ и я разглежда като допълнение към отношенията ЕС-Китай и всеобхватното стратегическо партньорство ЕС-Китай.

Президентът Румен Радев припомни, че по време на посещението на министър-председателя на Китайската народна република Ли Къцян у нас на 6 юли миналата година двамата са се обединили около идеята в София да бъде създаден Център за изследване на съвместимостта на европейските и китайските норми. Целта му е да се координират бъдещите проекти в сфери от взаимен интерес между ЕС и държавите от Централна и Източна Европа, както и да се посочат оптималните пътища за реализиране на китайски инвестиции в региона в съответствие с правилата и принципите на ЕС.

„Ще положим усилия по всички съвместни инициативи, за да стимулираме практическото сътрудничество в различните сфери“, това заяви по време на срещата Джан Цинли. От своя страна президентът Радев посочи, че прилагането на такъв всеобхватен подход в двустранните отношения ще доведе до задълбочаване на търговско-икономическото сътрудничество и увеличаване на китайските инвестиции у нас.

В хода на разговора беше обсъдено и разширяването на сътрудничеството в областите на образованието, културата и земеделието. „Пряка самолетна линия между София и Пекин би спомогнала за засилване на туристическия обмен и свързаността между нашите приятелски народи“, изтъкна Румен Радев пред своя гост.

По време на срещата президентът Радев поднови поканата си към президента на Китайската народна република Си Дзинпин да посети България в удобно за него време.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.

Редактор: Росана Манева