Ваксинацията трябва да стане след консултация с техния лекар
4 февруари е световният ден за борба с рака. Основната цел на инициативата е да обединява целия свят в борбата с коварната диагноза.
"Не е противопоказно да се ваксинират против COVID-19 онкоболните, дори и в период на лечение. Но най-добре е всеки пациент да се консултира със своя онколог", това каза в предаването "Социална мрежа" по NOVA NEWS проф. д-р Асен Дудов, медицински директор и началник Клиника по медицинска онкология към "Аджибадем Сити Клиник" - Младост и председател на българското онкологично научно дружество.
"Увеличава се броят на онкоболните, това важи и за изминалата година, въпреки че онкологията постоянно се развива", сподели специалистът.
Професор: Онкоболните хора също могат да се ваксинират
"Не бива да се изненадваме, че толкова бързо се създаде ваксината срещу COVID-19, защото много години преди това се е работило с антителата", смята лекарят по отношение на новата ваксина.
Според него българите трябва да се променят по отношение на здравеопазването и собственото си здраве, защото не е повод за гордост, че не се ходи на лекар от години. Профилактичните прегледи са препоръчителни, тъй като много сериозни заболявания, включително онкологичните, могат да бъдат рано открити, а оттук и прогнозата може да бде по-оптимистична.
Онкологичният център в Русе разкрива нови 37 легла за заразени с COVID-19
Лекарят е убеден, че при всеки сигнал, дори малък, който може да доведе до подозрение - кръвотечение, бучка, трябва да има посещение при онколог, за да се изясни състоянието.
Вижте повече във видеото.
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК, iOS (Apple) ТУК и и HUAWEI AppGallery ТУК.