Тоталният коефициент на плодовитост у нас е 1,58

Раждаемостта в България не стига за възпроизводство на населението, сочат данни на НСИ.

Според доц. Стоянка Черкезова от Института за изследване на населението и човека към БАН тоталният коефициент на плодовитост у нас е 1,58. "Това е околосредноевропейското и над равнищата на някои други страни. Този коефициент представлява очаквания брой деца, който една жена би следвало да има между 15 и 49 години. Той се изчислява въз основа на личните данни. В развитите страни този коефициент е 2,1 деца на една жена. Ние от 1985 г. имаме под 2,1, което показва, че процесът започва отдавна", заяви тя.

Лек спад на майчината смъртност, но сме сред челните места в Европа

По думите ѝ броят на жените във фертилна възраст в България намалява. "Това става много сериозно през последните 10 години. Между последните 2 преброявания броят им е намалял с 22,2%. Причините са демографските тенденции. Раждаемостта не може да се контролира, в Южна Корея коефициентът е 0,87, затова там властите опитват да ограничат абортите. Така обаче се ограничават човешките права", посочи Черкезова. 

Според нея в следващите 25-30 години се очаква в 61 страни да има коефициент под 2,1. "2/3 от населението в света живее с коефициент на плодовитост под необходимия за просто възпроизводство", разкри тя. 

Повече гледайте във видеото.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Цветина Петкова