Възможно ли е да се присъединим към зоната още тази година?

Съставянето на редовно правителство в България засили шансовете на страната ни да постигне напредък за Шенген, но все още няма реални стъпки в посока на отпадане на нидерландското вето. Възможно ли е да се присъединим към зоната още тази година?

„Този доклад за правото в ЕС, който се очаква да излезе, ще препоръча мониторинга за България и Румъния да отпадне със съгласието на Нидерландия”, коментира кореспондентът на NOVA в Брюксел и Рим Антоанета Николова. Това обаче не означава, че страната ще вдигне ветото си за България.

Петър Витанов: Очакваме България и Румъния да влязат в Шенген есента или началото на 2024 г.

„Фактът, че България има действащо правителство и действащ парламент, че има размествания в институции, които бяха свързани с разследване на корупция, вероятно може да бъде оценен позитивно от нидерландското правителство”, посочи още тя.

По думите ѝ от страна на Австрия има желание за вдигане на ветото. Броят на нелегалните мигранти, които са минали през България, е основното притеснение на страната.

Холандското вето е обвързано с решение, гласувано от парламента, което не дава право на правителството да вдига ветото си за България без убедителни резултати за борба с корупция.

България и Румъния ще влязат в Шенген на два етапа, пише EURACTIV България. Изданието се позовава на източници от дипломатическите среди в Брюксел, българския парламент и правителството.

Такъв е предварителния план. Първо, през октомври ще падне контролът през летищата. Пълноправното членство с премахване на сухопътния граничен контрол трябва да стане факт на 1 януари 2024 г.

Кореспондентът на NOVA в Брюксел Антоанета Николова сподели, че официално няма разчет за приемането ни в Шенген. 

Кореспондентът на Club Z в Брюксел Момчил Инджов посочи, че важността на редовно правителство е много голяма, защото то може да взема пълноправни решения. "Важно е и, че то е проевропейско. Поне два пъти седмично има гонки с мигранти, това говори, че е има хора от високите етажи, които помагат да влязат", посочи той.

Относно избора на нов еврокомисар е повлиян от желанието на Фон дер Лайен за полово равенство и баланс на политическото семейство. И допълни, че се иска опит в европейските институции, а ресорът ще бъде даден според опита и качествата на кандидата.

Според Инджов Фон дер Лайен държи да има по две кандидатури - мъж и жена. "Илияна Иванова е по-позната в Брюксел, член на Сметната палата. Везните обаче клонят към Лорер от гледната точка на ресорите. Тези на Мария Габриел са разпределени между датския еврокомисар и Маргаритис Схинас. Неизбежно ще има преразпределение на ресорите.

Повече гледайте във видеата.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Вяра Николова