„Нали си представяте, ако се обяви Съединението и българският държавен глава не е съгласен, това може да унищожи цялата дейност", каза доц. Станев

„Нали си представяте, ако се обяви Съединението и българският държавен глава каже: „Аз не съм съгласен, това може да унищожи цялата дейност. Княз Александър Батенберг е бил под огромен натиск”. Това заяви доц. Владимир Станев историк, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски” в предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.

„Логично е Великите сили да не харесват Съединението, няма как да са доволни от факта, че една малка страна, току що създадена нарушава техните договори, но те са очаквали подобно нещо. Руският, Австро-унгарският и Германският императори са допускали подобен акт, те са знаели, че трудно ще разделят изкуствено българите от Южна и от Северна България. 20 години по-рано има прецедент – с Влашко и Молдова, които се обединяват”, каза Станев.

Отбелязваме 138 години от Съединението на България

„Не е тайна, че държавата, която най-силно се е противопоставила срещу обединението на България, е Русия. В периода 1945-89 г. това се е замазвало”, каза Станев.

Според доц. Валери Колев отношенията между държавите не са като отношенията между хората, там няма обич, там има добре пресметнати интереси и нагаждане към момента. „Това важи и до ден днешен”, обясни Колев. „Османската империя най-силно се противопоставя на Съединението и започва да вкарва войски в бившата Източна Ромелия. Там Данаил Николаев има задача да възпре османските войски без да произведе изстрел – протече ли кръв, трудно се спира”, каза Колев.

По думите на Станев 3 март е малко имагинерна дата. „Шести септември е най-подходяща дата да замести 3 март като национален празник. Това е един от малкото случаи на обединение на Българите. Малкият недостатък на шести септември е, че говорим за обединение на българите от Княжество България и Източна Ромелия, но имаме и Македония, Северна Добруджа, Нишко и Пиротско, които са откъснати със Санстефанския и Берлинския договор. Тези хора остават извън този празник, а това не е хубаво”, допълни Станев.

Редактор: Весела Веселинова