Снимка: БТА
Подкрепят протеста на енергетиците и на миньорите
Служители на "Топлофикация-Русе" организираха мирен протест пред сградата на дружеството. Те настояват да се преразгледат териториалните планове за справедлив преход, като признаха, че дори не са виждали документите.
ПРОТЕСТЪТ НА ЕНЕРГЕТИЦИТЕ И МИНЬОРИ: Затвориха и АМ „Струма” (ОБЗОР)
„Ние не можем за толкова кратко време - до 2026 г., да преминем на друг вид гориво освен въглища. Искаме да има обществено обсъждане, в което да участваме. Ако продължава намаляването на емисиите с темповете, за които се говори, ТЕЦ-Русе през 2026 година ще трябва да спре работа. Това означава, че 20 000 абоната ще останат без топлоенергия и топла вода", заяви Елена Млеченкова - председател на синдикалната организация към КНСБ в Топлофикация-Русе.
В "Топлофикация-Русе" работят около 400 души, които по думите й подкрепят исканията на всички енергетици в страната. Служителите скандираха "Оставка" и заявиха, че утре отново ще излязат на мирен протест пред сградата на дружеството.
Експерти: В териториалните планове са предвидени мерки и пари за справедлив преход
Работниците в ТЕЦ-Сливен блокираха за кратко входната артерия на града в знак на подкрепа към протеста на колегите си миньори и енергетици. Пред сградата на "Топлофикация" се събраха всички, които не са на смяна в предприятието, където работят близо 300 души и осигурява топлина 15 000 битови абонати, на почти всички болници, училища и детски градини. Дружеството използва като гориво въглища основно от басейна "Марица Изток".
"Солидарни сме с колегите, които са на барикадата вече четвърто денонощие", каза пред БТА председателят на синдикалната организация на КНСБ в дружеството Дочо Дочев и допълни, че са в протестна готовност. Общо 260 са членовете на синдиката в ТЕЦ-Сливен.
"Ако ни затворят, оставаме без препитание, всички учреждения остават без парно, ще бъдат засегнати всички граждани с увеличаване на цените", каза Иван Стойков, който работи в Сливенската топлофикация от седем години.
По думите на инж. Павлин Костов, изпълнителен директор на "Топлофикация – Сливен” в града също има въглищна централа, която не присъства в Плана за възстановяване и устойчивост. „Смятаме, че няма да получим равен шанс за преструктуриране към друг вид гориво, за което са необходими години”, допълни той.
Утре, вторник – 3 октомври, в 13:30 часа протестиращите от ТЕЦ-Сливен ще блокират Подбалканския път в района на кръговото движение край сливенското село Тополчане.
Редактор: Весела Веселинова