Коментар на икономиста и финансист Светлин Танчев

Достатъчно ли ще е отчетеното свиване на инфлацията за приемането ни в еврозоната? Какъв ще е ефектът от поевтиняването на стоките и услугите, отчетено от НСИ?  Ще се задържи ли устойчив трендът в покачването на възнагражденията – не само в София, но и в страната? Темата в „Пресечна точка” коментира икономистът и финансист Светлин Танчев.

„През последния месец инфлацията поспадна малко. Дефакто имаме дефлация от -0,3 на сто, което поставя инфлацията на 2,4 на сто на годишна база. Това е добра тенденция, но все пак оставаме сред страните с по-висока инфлация от тези, с които се сравняваме и там, където искаме да отидем – в еврозоната с приемането на еврото. Икономистите наричат това стагфлация, която се характеризира с висока инфлация и забавен индустриален растеж”, обясни той.

Колко е средната работна заплата у нас

По думите му с „всеки изминал месец индустриалният растеж се забавя и намалява”. „Индустрията се свива, което не е приятно. Когато има инфлация, тя е предизвиквана от политиците и тя е с някаква по-дългосрочна цел. Да се стимулира икономическият растеж”, подчерта Танчев. 

На въпрос можеше ли кабинетът да направи нещо допълнително, з ада намали инфлацията, икономистът подчерта, че "според мен абсолютно можеше". "Неведнъж съм ги призовавал да бъдат осторожни в начина на разходването на средствата. Те -по начина, по който трябваше да е правилно, за да се управлява инфлацията, трябваше да отидат към групи, които са уязвими,  и тази помощ трябваше да отиде навреме. В един такъв момент трябва много разумно да се управлява паричната маса, защото отпусне ли се по-сериозно и безконтролно наливане на някакви пари в икономиката, неминуемо води до инфлация", посочи икономистът. 

Целия разговор гледайте във видеото. 

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Станимира Шикова