Изпълнителят разказва за трудностите в дългия път към върха, за мечтите си за световна слава и за плановете си да направи концерти с част от песните от „Като две капки вода“
Панайот Панайотов е гост в рубриката на Мариян Станков-Мон Дьо, пред когото разказва как се успява в занаят и за компромисите през дългата му, успешна певческа кариера. Хулиганът в българската естрада разкрива за трудностите в дългия път към върха, за мечтите си за световна слава и за желанието му за живот. Според него ако някой иска да успее в занаята, трябва да е готов за много компромиси. Панчо разказва, че е израснал в родния си град Айтос, а след това в Сливен. Бил е палаво, но свободно растящо дете. Още от малък е знаел, че иска да бъде или артист, или певец. Баща му е бил актьор и в началото артистът се е насочил към оперното пеене, но в гимназията, когато създават група става фронтмен, свирещ на китара. Първата песен, която изпява е „Дилайла“ на Том Джоунс и много е искал в началото на кариерата си да прилича на световната звезда.
„С песните от „Като две капки вода“ и още няколко класически песни от репертоара на Ролинг Стоунс, Том Джоунс, Ерик Клептън, Стиви Уондър и още много смятам да направя серия от концерти с малък оркестър. Тези песни не просто ми влязоха под кожата, а те не са излизали от там. Сякаш „Като две капки вода“ ми помогнаха да ви възобновя“, споделя намеренията си Панайот Панайотов.
„Зенита на успеха ми бе през 1979 г., когато спечелих конкурса за изпълнители на „Златния Орфей“. Получих статуетката и я качих на главата си, след което чух множество неодобрения за поведението ми. Тогава когато се излъчваше „Златния Орфей“, от 3 до 7 юли, улиците опустяваха. Всички бяха пред телевизора. Този, който пожънеше успех на фестивала, ставаше голяма звезда. Бях на 28 години и малко се възгордях тогава. Следващата година през 1980 година за песента „Бащината къща“ повторих успеха и някои колеги започнаха да казват, че много са ми станали наградите. Същата година спечелих и конкурса „Бургас и морето“ с емблематичната песен „Момчето, което говори с морето“, но тогава не обърнах особено внимание на тази песен. Изпях я като не бях облечен в костюм, но публиката започна да я иска“, разказва изпълнителят.
Първият му хонорар е още когато е бил студент в Консерваторията и е пеел в бар „Астория“. Като начало на професионалната си кариера поставя 1975 година, когато осъзнава, че трябва да изкарва пари с пеенето си.
„Пял съм много тъпи песни и трябваше да направя една селекция и да преценя коя е за мен и коя не е. Аз взимах всички песни и ги пеех. В старото куче има все още живот и под един пост във фейсбук ме бяха определили като вълча порода. Пеперудите започнаха да пърхат в стомаха ми“, признава Панайотов.
Владимир Зомбори: Победата и участието ми в „Като две капки вода“ са подарък
„Щом съм имал лукса публиката да ме забрави и наново да си спомни за мен, значи съм извървял дълъг път. И все още съм на пътя“, категоричен е артистът.
Панайот признава, че е бил скандалджия и понякога егото му е взимало връх в емоциите. От позицията на времето определя реакциите си като смешни и вече гледа философски на нещата.
За най-голямата обида през годините
„Една жена от едно село в Петричко, с която няколко пъти се срещнахме лично, претендираше да ми е майка. Казваше се Севда и беше малко объркана жена, в добрия смисъл. Този епизод донесе много болка на моите родители. Аз също се засегнах, а тя не спираше да ме преследва. Когато ходих на концерти в региона, винаги идваше и ми даваше по 10 лв.“
За скандала за неуредени сметки за концерт на Кичка Бодурова
„За мен това не е скандал, а медиите го превърнаха в такъв. Старо правило в шоубизнеса е, че добро или лошо е реклама. Факт е, че не се разбрахме по финансовата част, но всеки ден има скандали за пари в шоубизнеса. Нямаше мижав интерес към мен, а по-скоро скандалът ми донесе позитиви. С Кичка Бодурова не сме си изяснявали нищо, защото тя също знае, че това е недоразумение и е нещо ясно и за двамата. Наслаждавахме се на рекламата, която по това време вървеше за нас“, разкрива певецът.
„Мечтаех за големи световни сцени и голям концерт. Обичам да пея на английски, италиански и обичам песни на Том Джоунс и Били Джоуел. Много от съвременните звезди не могат да изпеят нищо от класиката. Сигурен съм в това, защото познавам всичките. Всеки един от певците трябва да има закваска и нещо дадено му, за да бъде артист. Много хора минават за псевдо звезди. Имам критика не само към младите, но и към старите звезди“, коментира световните и родните изпълнители.
Според съпругата му Емилия „мъжът ми е труден за разбиране“ и тя е тази, която прави повече компромиси. Бракът им е хармоничен и Бог идва в живота му неусетно чрез съпругата му. „Никога не съм имал проблеми или зависимости от алкохола, но ставах сприхав и скандалджия под въздействието му. Осъзнах, че това е работа на Дявола, а не на Бог. Може би това ме накара да се преобразя и да почувствам в себе си Създателя. Благодарение на човешката, тактична и деликатна реакция на Емилия, успя да ме откаже от алкохола преди 15 години.“
Според Панайот годините са го променили много и най-голямата му гордост – косата, вече я няма. Когато го питат какво му е отнело музиката и шоубизнеса, отговоря категорично „косата“. Липсата й му създава комплекси, защото държи на външния си вид. Според него човек гледа по лицето, а Бог по сърцето.
„Суетността ми ме кара да мечтая няколко мои песни да останат, хората да ги запомнят и след като аз си отида. Когато гледам след време от небето, много ще съм доволен ако това стане.“
„Имам много любими песни и една от многото е „The Best“ на Тина Търнър. Също така половината репертоар на Том Джоунс и на Мик Джагър „Satisfaction“. Има една песен, която не е популярна, но съм я записал и изпял преди 20 години и това е „Завръщане“. Там съм оставил всичко от себе си и това е най-сърдечната песен, която съм изпял“, признава Панайот Панайотов.
Следете Facebook страницата, официалните профили на „Като две капки вода“ в Instagram и TikTok, както и сайта на NOVA за повече информация за официалния старт на сезон 12.