Пострадалите теглят кредити, за да се справят с щетите

Жителите на подбалканския град Шипка никога няма да забравят датата 13 юни, когато градушка нанесе щети на населеното място. Около 600 къщи бяха с потрошени покриви. Унищожени бяха десетки автомобили. Градушката уби животни и съсипа земеделска продукция. Щети имаше и по златните кубета на Шипченския манастир.

Малко повече от месец след бедствието хората в населеното място продължават да се борят с последствията. Част от тях теглят кредити, други възстановяват покривите си със собствени средства, трети разчитат на продължаващите кампании на доброволци в региона. Обещана беше и помощ от държавата.

Опит за измама с ремонт на покриви, изпочупени при градушката в Шипка

„90% от всички поразени къщи бяха възстановени”, уточни кметът на Шипка Василка Панайотова. По думите ѝ обаче обещаната от властта компенсация в размер на 300-1000 лв. все още не е получена от пострадалите.

Заради дъждовете обаче пострадалите трябваше да вземат бързи мерки. "Теглил съм кредити, за да си оправя покрива. Не мога да стоя на открито. Надявах се някой лев да взема от държавата, за да си помогна малко, но засега всичко се спира", заяви Янко. 

"Теглих заем. Изплащам го. Възстанових си щетите. Министър Главчев обеща, че на всяка къща ще има помощ. Това беше обещанието. Обещано - неизпълнено", подчерта Татяна. 

"Много голяма част от Шипка станахме абонати на банките с кредити. Това е начинът, но ние си очакваме обещаното и смятам, че няма да бъдем забравени", категорична е Василка Панайотова, кмет на Шипка.

Градушката е унищожила и боровата гора над Шипка споделят местните, която в пожароопасния сезон се превръща в голяма опасност.

От Правителствената информационна служба съобщиха, че държавата е отпуснала и изплатила общо над 300 000 лева помощ на пострадалите от природни бедствия за периода от юни до август тази година.

Повече гледайте във видеата.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase