Данните са само за първото тримесечие на 2024 г.

Тревожен рекорд на България. Над 30 хиляди сигнала за онлайн тормоз над деца са постъпили на горещата линия в Центъра за безопасен интернет. Данните са само за първото тримесечие на 2024 г. Дни след началото на новата учебна година Държавната агенция за закрила на детето обяви Национална кампания срещу насилието над деца.

От 1 януари до 1 септември на националната телефонна линия за деца са постъпили над 19 300 обаждания за случаи на тормоз над подрастващи. За същия период над 1400 са регистрираните сигнали за насилие над деца. Помощ и консултация на националната телефонна линия е потърсена над 7500 пъти. Според експерти обаче най-големият проблем е липсата на политики срещу агресията на територията на учебните заведения и извън тях.

Жестоко насилие между непълнолетни момичета в Пловдив

Почти 4000 случая на тормоз над деца са регистрирани през изминалата 2023 г. От тях повече от 60% в семейна среда. „Посланията, които ще бъдат изнесени от тази кампания, да стигнат най-вече до децата, техните родители, възрастните и учителите. Защо решихме да има такава кампания? Заради нашето ежедневие, заради стряскащите данни, които получаваме на националната телефонна линия за деца 116-111“, заяви председателят на Държавната агенция за закрила на детето Теодора Иванова.

Целта на кампанията е преди всичко превенция. „Това, което очакваме като резултат, на първо място е промяна на обществените нагласи, да има навременно сигнализиране, да увеличим информираността на децата, на техните родители, на професионалистите за начините, по които те могат да сигнализират. Какви са каналите за подаване на информация, каква ще бъде ответната реакция, какво може да се направи, така че да бъдат защитени правата и интересите на децата“, посочи главният секретар на ДАЗД Камелия Николова.

Само в онлайн пространството за изминалата учебна година са установени 232 случая на тормоз над деца, изнудване и заплахи. „Тази година имаме отделни програми за обучение на учители конкретно по киберсигурност, които са към Националната програма „Квалификация“, така че отделяме доста ресурс“, каза министърът на образованието и науката Галин Цоков.

„Аз съм изнасилвач“: Мъжът, дрогирал, организирал и заснемал изнасилвания на жена си, призна вината си

На прага на новата учебна година експерти отново напомнят, че преди всичко са необходими конкретни политики срещу насилието между подрастващите. „Ако в един клас има един или двама насилници и три или четири тормозени деца, всички останали са т. нар. „мълчаливо мнозинство“. Целта на тези програми е да накарат това „мълчаливо мнозинство“ да се събуди. Насилниците да разберат, че начинът, по който подхождат, няма да им носи никакви дивиденти, не ги прави по-важни, не ги прави по-успешни, напротив - прави ги хора, с които другите не искат да общуват“, допълва психологът Иван Игов.

Симптомите за наличие на тормоз над дете са промяна в неговото поведение, както и нежелание да се занимава с това, което харесва. „Няма да забравя как след една лекция в едно училище майка дойде при нас, плачейки, и ни каза: „Защо идвате чак сега, къде бяхте, когато свалих дъщеря си от прозореца?”. Такива неща се случват постоянно”, обясни психологът.

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase