Очакванията към Комисията не са облечени в законово разписано правомощие, заяви още тя
ЦИК не може да коригира резултат на база на видеонаблюдението, нито да отвори чувалите и да брои бюлетини. Това обясни пред NOVA председателят на Комисията Камелия Нейкова.
„Като гражданин бих казала, че много от записите на видеонаблюдението пораждат въпроси, на които законодателят е крайно време да даде отговор как да се процедира. Като член на ЦИК ще кажа, че много от очакванията към Комисията не са облечени в законово разписано правомощие. Например призивът в ЦИК да се извърши повторно преброяване на бюлетините”, заяви Нейкова.
Видеонаблюдението на вота: Записи от броенето доведоха до съмнения
Тя коментира случая с „Величие”, на които не достигат 21 гласа, за да прескочат 4-процентната бариера. В четвъртък в репортаж на БНТ бяха показани записи от 4 секции, в които се споменава няколко пъти номер 4 на „Величие”, а накрая се оказва, че отчетените гласове са вписани или ред по-нагоре, или ред по-надолу и така са отишли за други формации. Само от тези четири секции става въпрос за 28 гласа.
„Искам ясно да обясня, че ЦИК няма правомощия в резултат на видеонаблюдението да коригира резултат, вписан в протокола на СИК”, каза Нейкова. „Видеонаблюдението беше въведено с цел прозрачност, публичност на процеса. Но в Изборния кодекс не е вписано нищо като последствие”, посочи тя.
Оттук нататък всичко е в ръцете на съда, ако има оспорване на изборния резултат. Тя припомни случая от село Малорад и репликата „Да помогнем на Мартин и Баче Цено”. Нейкова обясни, че там съдът е обявил избора за недействителен и се е гласувало отново.
Ако изборите бъдат оспорени и съдът разпореди повторно преброяване на бюлетините, тогава ще се отворят чувалите и ще се установи вота, който носят, обясни още Нейкова.
ЦИК може да подаде сигнал към МВР и прокуратурата. Така е направено и в случая с Белица.
„МВР може да установи дали е извършено престъпление. Членовете на СИК носят съответната отговорност”, обясни още Нейкова.
При съмнение за неправилно попълнен протокол, може да има отваряне на чувалите, но в РИК, в присъствието на всички членове на СИК, обясни още Нейкова. Веднъж вече предадени в ЦИК, няма законово основание да се отварят чували.
Тя обясни още, че около 220 секции не са излъчвали броенето. Като причината може да е липсата на добър интернет. Тепърва ще се установява дали има запис. Ако няма, членовете ще понесат административна санкция, която е глоба.
Повече гледайте във видеото.
Редактор: Ина Григорова