ВКП трябва да прецени дали и какво разследване ще предприеме, заяви Павлина Панова

Прокуратурата трябва да разследва установените от Конституционния съд нарушения, включително и за липсващите бюлетини. Още вчера след постановяването на решението, председателят е изпратил Павлина Панова копие от него до всички заинтересовани страни, включително до изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов заради наличие на данни за престъпление. „ВКП трябва да прецени дали и какво разследване ще предприеме“, заяви Павлина Панова

Конституционният съд е проверил само нарушенията, описани в жалбите на партиите, поискали частично или пълно касиране на вота. Затова и техните данни се базират на резултатите от малко над 2000 секции.

Според магистратите партиите имат достатъчно законови инструменти, за да следят за честността на вота. Ако обаче се оспорва законосъобразността на избора, то едва тогава съдът може да разпореди повторно отваряне на чувалите и броене на бюлетините. Най-общо констатираните нарушения са свързани и касаят работата на секционните избирателни комисии.

В своята проверка от Конституционния съд посочват седем нарушения, за които са били сезирани в жалбите с искане за касиране на вота. Пред NOVA докладчикът по делото проф. Янаки Стоилов обобщи част от най-често срещаните. „Имаме проблеми още в периода на съставяне на комисиите, особено в промени в техните състави, промени в някои от видовете им и начините, по които се действа“, подчерта той.

КС обяви: 16 депутати са избрани незаконно

Дописването на избиратели в деня на вота също беше атакувано пред съда. Невъзможно било обаче да се провери има ли манипулация чрез сравнение на броя гласоподаватели, посочени в избирателния списък, и броя гласове, отчетени в протокола от вота. „Избирателните списъци са в насипен, хартиен вид и ровенето в тях е нещо като садизъм, мазохизъм за тези, които ще го правят. Там ще имаме някакви подозрения, някакви хипотези, но само по списъците ми се струва, че не е възможно да установим резултатите“, отбеляза вещото лице проф. Красимир Калинов.

Дори експертите да докажат, че вместо реални гласоподаватели, само няколко души са се разписвали в избирателните списъци, отново не може да се каже колко изкривен е вотът. Видеонаблюдението може да покаже манипулация, но не и в чия полза, категорични са вещите лица. „Не може самото видеонаблюдението да даде ясна преценка колко гласа за кого и при какви условия е направено“, допълни бившият председател на ЦИК Александър Андреев.

Според изборния експерт Ваня Нушева, за да няма съмнения в изборния процес, възможните решения са няколко. „Промяна в Изборния кодекс, който регламентира по нов начин работата на изборната администрация. На следващо място - всички институции, които имат по разследване, санкциониране на изборните нарушения трябва да действат безкомпромисно. И на трето място - начинът, по който политическите партии виждат своята роля в изборния процес“, обясни тя.