Експлоатацията му ще започне след неговото техническо и летателно приемане от ВВС на България

Първият български изтребител F-16 Block 70 беше посрещнат с тържествена церемония в Трета авиобаза в с. Граф Игнатиево. В събитието участваха премиерът Росен Желязков, министърът на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. На церемонията присъстваха още заместник-помощник секретарят по отбраната на САЩ по въпросите на НАТО и Европа Дейвид Бейкър, Н. Пр. Сюзън Фалатко, и.д. посланик на САЩ, Майкъл Шумейкър, генерален мениджър на компанията производител „Локхийд Мартин“. 

Първият български самолет F-16 Block 70 се приземи на 2 април в Трета авиобаза в Граф Игнатиево. Самолетът, доставен за българските Военновъздушни сили (ВВС) от „Локхийд Мартин“, е учебно-боен (двуместен) самолет. Той напусна производствената база на 31 март. Пребазирането му в България беше осъществено на два етапа – с полет от Грийнвил, Южна Каролина, над Атлантическия океан до Испания, в група с два самолета за Военновъздушните сили на Словакия, и с полет от Испания до България.

Първият български F-16 кацна у нас (ВИДЕО+СНИМКИ)

Снимка: Петър Антонов, NOVA

Експлоатацията на самолета ще започне след неговото техническо и летателно приемане от ВВС на България. За обучението на българския инженерно-технически състав в САЩ ще продължи да се използва F-16 Block 70, който е едноместен. Този самолет и останалите шест F-16 Block 70, които „Локхийд Мартин“ произвежда за българските ВВС по първия договор, ще бъдат пребазирани поетапно в нашата страна до края на 2025 г., съобщиха от Министерството на отбраната. Военновъздушните ни сили ще разполагат с една ескадрила F-16 Block 70 до края на 2027 г., когато в страната ще бъдат доставени още осем самолета по втория договор с „Локхийд Мартин“.

„F-16 е прекрасен многоцелеви изтребител, който става част от българските въоръжени сили и ще бъде част и от защитата на националния суверенитет на България, на бойните ни способности и източния фланг на НАТО. Това не е само материална придобивка, а символизира много повече - идеологическа промяна", заяви министър-председателят Росен Желязков.

От своя страна министърът на отбраната ген. Атанас Запрянов посочи, че с идването на изтребителя се отбелязва началото на технологичното превъоръжаване на армията. „Това е първата крачка към дългоочакваната промяна. Освен новите самолети започват да пристигат и новите бронирани машини „Страйкър" за сухопътните войски. Освен това пуснахме и втория патрулен кораб на ВМС. Ще направя всичко възможно да сключим договори за модерни и ключови за отбраната системи и платформи", подчерта Запрянов. 

Десет са пилотите, които са на различен етап от подготовка за летене на новия изтребител, като четирима от тях вече са преминали пълен курс. Самолетът е двуместен. „Оборудван е със съвременните системи за наблюдение, комуникация и въоръжение”, обясни адмирал Емил Ефтимов.

„С вашата програма за F-16 България ще бъде по-силен и по-способен съюзник, готов да поеме повече отговорност за собствената си сигурност. Това не означава, че САЩ се отдръпват назад, а значи, че България прави крачка напред", заяви Дейвид Бейкър.

Американският посланик у нас Сюзън Фалатко уточни, че следващите самолети F-16 са вече платени и не се очаква проблем с доставките. „Сътрудничеството ни в областта на отбраната и сигурността е стожер на тези отношения, а програмата за изтребители F-16 и други програми са пример за това, което можем да постигнем заедно”, заяви Сюзън Фалатко.

„Значителна е стъпка напред в колективната отбрана на Европа”, допълни Майкъл Шумейкър, генерален мениджър на компанията производител „Локхийд Мартин”.

А дали новият изтребител ще бъде част от военния парад за 6 май, ще стане ясно в навечерието на празника.