Снимка: БТА
Президентът посочи, че мисията на американските самолети-цистерни е приключила
Президентството е в непрекъсната връзка и координация с останалите институции, с Министерския съвет и участва в Съвета по сигурността, със службите за сигурност, с международните партньори и към момента няма основание да бъде свикан КСНС. Това заяви президентът Илияна Йотова.
Йотова беше категорична, че внимателно се вслушва в рационалните аргументи на някои от политическите сили за свикване на Консултативния съвет във връзка с конфликта в Иран и американските самолети-цистерни на авиобаза „Безмер“. Тя обаче подчерта, че въпросните самолети вече са напуснали авиобазата и мисията им е приключила.
Йотова беше категорична, че използването на националната сигурност на страната "за пропагандни и партийни цели със съмнителни политически дивиденти е предателство към страната ни". Независимо от това, че предстои предизборен период, всички отговорни политици трябва да потърсим съгласие по въпросите за сигурността и стабилността на България, подчерта още тя.
"Остава въпросът защо тези партии не поискаха свикването на такъв през февруари 2026 г., когато 15 самолета бяха разположени на летището в София с разрешението на тогавашното правителството и без президентската институция да бъде изобщо уведомена. В служебното правителство също нямаше желание за свикване на КСНС и когато министърът на отбраната Запрянов призна за истинската цел на пребиваването на самолетите в България", коментира още Йотова.
"Лидерите на парламентарно представените партии, които настояват за неговото свикване, имат пълната възможност да се запознаят с всички доклади на службите за сигурност. Оказва се, че онези, които гласуваха като част от голямото мнозинство правомощията на президента относно службите за сигурност да бъдат отнети, сега не са доволни от своето решение", заяви Йотова.
Редактор: Цветина ПетроваПоследвайте ни