Визионерът и IT предприемач разказва как се създава умен дом и как вижда иновациите на бъдещето

18 милиона – толкова са продадените устройства за автоматизация на дома от създаването на Shelly Group. Компанията, основана от предприемача Димитър Димитров, навлиза на световния пазар и се превръща в лидер в интелигентните иновации и решения, които улесняват ежедневието ни. Всъщност, идеята на умния дом е той да реагира и да съобщава на собственика какво се случва.

„Ако искаш да правиш умен дом, трябва да стартираш от самото начало, трябва да го замислиш като такъв. Много хора бъркат умния дом с нещо, което е смарт, с нещо, което е remote контрол. Значи нещо, което може да си управлява отдалечено, го има отдавна. Умният дом, ако някой си забрави прозорец отворен, температурата в стаята падне, ще изпрати съобщение и ще ти каже така и така има забравен прозорец. Умният дом, съответно, ако стане събитие наводнение или пожар, той ще вземе решение и преди общо да реагира собственика, Преди да се извика пожарен екип или водата да бъде спряна, той ще вземе решение да ограничи тези щети“, разказва Димитров.

В „Успехът: Forbes по NOVA” Красимир Бенямин, изградил успешен бизнес за био и веган шоколади в България

За да стигне дотук, Димитър изминава дълъг над 30-годишен път. Казва, че никога не пропуска момента. Той никога не е работил за друг освен за себе си. Още в гимназията показва и качества на предприемач. Първия си бизнес стартира, когато е само на 16 години с 8-битов компютър създава, разпечатва и продава хороскопи.

„Още от годините в училище винаги ми е било интересно да се занимавам с програмиране, с технологии. Това съм и завършил като средно образование. Висше, така и нямах време да завърша, така че си останах със средно. Почнах, но нещо на втората, третата година имах повече работа, отколкото време да уча“, връща се към младежките си години предприемачът.

Следват серия от начинания, с които Димитър се захваща – от създаването на кабелна телевизия, до издаването на вестници за обяви, технологии и мобилни услуги. По онова време достъпът до интернет е ограничен и предприемачът вижда редица възможности.

„Не мога да правя бизнес, който ощетява хората без да дава нещо насреща. Тоест добавената стойност, която даваш в живота им е нещо, което е много важно за мен лично и да виждам това удовлетворение“, категоричен е IT визионерът.

В „Успехът: Forbes по NOVA” Самуел Финци за творческите си проекти в Германия и България

Издателският бизнес се развива дотолкова, че е необходима автоматизирана система, която да отговаря на читателите. Така тръгва компанията на Димитър в телекомуникационната сфера, която предлага услуги на мобилните оператори.  Именно този бизнес е мостът, по който предприемачът минава, към умните домове и автоматизацията. С разрастването на дейността на групата бизнесите са преструктурирани в холдинга Алтерко, а през 2017 г. е разработено и първото умно устройство за дома. По същото време се появява кандидат, който да придобие бизнеса. Така, през 2019 г. компанията прави следващата важна крачка в развитието си – продава европейския си бизнес с мобилни услуги. Купувач е норвежка компания, сделката е за 8.8 млн. евро, а фокусът се измества изцяло върху интернет на нещата. Първата цел, която си поставят, е да създадат нещо централно, някаква смарт технология за дома, която да прави всичко.

„Стигахме до идеята, че едно централизирано устройство за дома не може да прави само по себе си всичко. По-добре е да направим малки устройства, които клиентът може да сложи навсякъде. Според мен това, което направихме като иновация на пазара, постигнахме две неща. Първо, че клиентите няма нужда да си преправят изцяло електрическата инсталация, за да могат да се направят дома умен“, споделя Димитър.

Втората иновация е, че потребителите могат да си позволят услугата. Така, за по-малко от 10 години, Димитър и екипът му, който само в България наброява над 200 души, правят успешен пробив на пазара на автоматизация.

„Преди две години на всеки 15 секунди някъде ново устройство се инсталираше от някого по света…Преди година и половина беше на всеки 6 секунди. В момента е на всеки 2 секунди. Значи на всеки 2 секунди някой някъде по света инсталира наше ново устройство. И скоростта расте. Като стигнем няколко в секунда ще бъде добре. Но това е огромен прогрес и като положение смятам, че ние сме най-бързо развиващата се компания за автоматизация на домове и сгради в Европа“, разкрива повече данни основателят на Shelly Group.

Акциите на компанията за производството на IT продукти се търгуват и на борсата във Франкфурт, а пазарната капитализация днес е приблизително 630 млн. евро. Има ли формула на успеха, която амбициозният предприемач следва?

„Успешният модел е първо да не се страхуваш да приемеш през предизвикателствата. И второто нещо, което е много странно много да не ги мислиш нещата. Така че за мене успехът е просто постоянно да се развиваш. Той няма крайна точка. Въобще, няма крайна точка на успеха. Успехът е да си развиваш се все повече и повече“, разкрива своята формула за успех Димитров.

Очаквайте поредицата „Успехът: Forbes по NOVA” всяка събота в „Събуди се“ по NOVA

Редактор: Райна Аврамова