Актьорът и продуцент разказва повече за пътя си като актьор и продуцент, за големите му филмови проекти, печелещи редица фестивални награди и силната си гражданска позиция и каузите, зад които застава

Израснал на театралната сцена и сред филмовите декори покрай своите родители, Алек Алексиев също тръгва по този път. След като завършва актьорско майсторство в Ню Йорк, той заживява в Лондон, където участва в много международни продукции. Когато е само на 27 години и с две годишно дете, се оказва, че дължи 200 000 лева за продукцията „Доза щастие“. Въпреки голямата сума, тя е го плаши и само на 45-ия ден след премиерата покрива всички дългове.

„Успял съм да се докосна до голямото кино, да видя как се снима, да прекарам много време на снимачната площадка, да се вдъхновя и да си валидирам, че това е моята мечта и това е всичко, което искам да правя и нищо друго…. В един момент се появи „Доза щастие“, автобиографичният роман на Весето Тотева, Бог да я прости, който Яна, моята съпруга, адаптира и филмира. И аз си казах от самото начало, правим го заедно, заставам зад теб на 100%. И тогава трябваше да се намери компания, с която да го направим. Минахме през един рок-н-рол, който беше според мен финансовото ми обучение и продуцентското ми кръщене”, разказва за първите си стъпки в продуценството Алексиев.

В „Успехът: Forbes по NOVA” Красимир Бенямин, изградил успешен бизнес за био и веган шоколади в България

Звездата му в българското кино тъкмо изгрява, когато през 2019 г. Алексиев скача в ролята на продуцент. Той става съдружник в компания No Blink, където заедно с партньорите му Ники Стоичков и Борислав Бориславов подкрепят, продуцират и дистрибутират български филми и сериали.

„При нас е колко струва този филм с най-малко компромиси. Имаме 600 000 лева, филмът струва милион. Окей, правим го. Нашата работа е да намерим другите 400 000 лева. Дали ще бъдат под формата на бартери или ще бъдат под формата на кеш. Нашата работа е да го осигурим. Ако нямаш държавна подкрепа, ти не можеш да намериш ко-продуценти от Европа. Но не можем и не бива да лягаме само и изцяло на българското държавно финансиране. Ние като продуценти трябва да вярваме в проектите и да намираме начин да ги реализираме. По принцип има едно мислене, едно вярване тук, че щом отива на голям фестивал, това е артфилм, той няма да стигне до хората. Напротив, ако ние продуцентите продължаваме да си ги държим тези филми в чекмеджета, разбира се, че никой няма да ги гледа. Разбира се, че ще си кажем, абе, това е български филм. Защото 90% от българските филми не стигат до хората. А филмите ни са много добри“, коментира дейността си на продуцент.

Най-големите проекти на компанията му - филмите „Диада” и „Доза щастие”, печелят редица фестивални награди. А със силна маркетингова кампания успяват да се класират и сред най-гледаните филми в кината. За да може българското кино да достига до зрителите, Алексиев и съдружниците му разработват най-голямата българска стрийминг платформа Gledam.BG.

„Много сме щастливи, че над 70% от филмите преди 1989 г. са при нас. Искаме да бъдем хранилището на българското кино, българските сериали. Реалистичната цел е да имаме колкото се може повече съдържание, за да могат хората във България и цялата диаспора да имат достъп до легално българско съдържание. По-далечната цел е да имаме авторско съдържание. Защото това е начинът по който ние можем да печелим повече потребители и да генерираме по-голям интерес.

В „Успехът: Forbes по NOVA” Самуел Финци за творческите си проекти в Германия и България

В момента ние затваряме един кръг. Ние стартираме с това, че можем да каним хора да работим с тях, да пишем сценарии, да им продуцираме техните филми, които стават и наши. После можем да ги дистрибутираме. Можем да ги дистрибутираме в България, но вече ние сме и хъб на Warner Brothers, на Макс. Следващата стъпка е да имаме наш киносалон. Това е една мечта, която се надявам, че ще се реализира до две години”, споделя бъдещите си планове артистът.

През последните години Алек Алексиев е познат на публиката със силната си гражданска позиция и каузите, зад които застава. Но дали е по-лесно да си продуцент или активен гражданин?

„Продуцентството е разходка в парка пред това да бъдеш активен гражданин. Защото е нещо, в което с много труд и усилия и с правилните хора можеш да си издигнеш и да направиш невероятни резултати. Да застанеш на протест пред Министерството на здравеопазването и да се бориш за реформи в детското здравеопазване, последният път бяхме 20 човека. А борбата там не е за политика, борбата там не е за или срещу някого. Там се бориш за доброто и за поколението напред. Та там е много по-голяма битка, и е много по-трудна и за мен е много по-важна. И много по-ценна. И ако трябва да избирам, ще бъда по-скоро там. За мен е важно аз какво показвам, какво демонстрирам на децата си. Защото единствените хора, на които аз трябва да се доказвам в този свят, са моите деца и моето семейство. Никой друг. И по действията да ме съдят. По делата да ме съдят“, категорично застава зад гражданската си позиция актьорът.

Очаквайте поредицата „Успехът: Forbes по NOVA” всяка събота в „Събуди се“ по NOVA

Редактор: Райна Аврамова