Бизнес дамата и предприемач разказва за създаването на една от най-големите технологични компании у нас, за инвестиционните проекти, свързани с образованието и за основаването на Международната олимпиада по изкуствен интелект
Елена ходи уверено по пътя към върховете в бизнеса и каузите, зад които застава, и още по-уверено преследва целите, които си е поставила. Тя обича и пътя и целта. Признава, че не е искала да се занимава с технологии, защото родителите й се занимават с това. Онова, което обича още от дете, е комуникацията с хора, както и изявите. Силен старт ѝ най-голям отпечатък ѝ дава Софийската математическа гимназия. Образованието си Елена продължава в Стопанския факултет към Софийския университет. По времето, в което завършва бакалавър, среща и бъдещия си бизнес партньор. С Делян Лилов ги запознават общи приятели. Той иска да развива компания за писане на софтуер, а тя знае как да направи бизнес план. Така, през 2000-та година двамата стартират „Мусала Софт“.
„Ние бяхме в един офис в Софийския квартал Дървеница. Не в офис, в апартамент ни беше офисът, да не звучи твърде извисено. Сървърите ни бяха в един гардероб, бекъпа ни беше в една тоалетна. Работехме за много добре финансирани и добре позиционирани компании в Sillicon Valley в Съединените щати и в Калифорния. Всичко беше страхотно до момента, до който те не се сринаха. И така, ние компания на една година, губим клиентите си, остана ни един единствен клиент, който беше малък стартъп в Норвегия. И в тази ситуация за първи и последен път като собственици на нас ни се наложи да уволняваме хора, защото нямаме работа за тях. Болезнено решение, но неизбежно“, разказва предприемачът.
В „Успехът: Forbes по NOVA” Захари Карабашлиев за писането като мечта и професия
Неопитни, едва прохождащи, Елена и екипът излизат успешно от тази технологична криза. Близо година компанията разработва сайт за покер, поръчан от американски сенатор, и с парите от него оцелява. Бизнесът така и не става част от хазартната индустрия, но пък е избран за доставчик на един от световните технологични гиганти. Това отваря вратите на компанията към световния IT пазар, която постига забележителен ръст през годините и приходите ѝ до сделката за придобиване през 2022 г. надхвърлят 30 млн. евро.
„Aко една грешка не те убие, не разруши това, което правиш - трябва да я смяташ за урок и да продължаваш нататък“, категорична е Елена.
В „Успехът: Forbes по NOVA” Алек Алексиев за българското кино като кауза и бизнес
Въпреки трудностите, тя никога не се отказва. След като чешки холдинг купува компанията тя заема ключова роля в нея до миналата година, а след като излиза, насочва фокуса към инвестиционни проекти и към каузи, свързани с образованието. Онова, с което се гордее е, че с основаването на софтуерната компания създават и международното състезание по програмиране CodeIT. През 2017 г. заедно с трима българи създават и Европейската младежка олимпиада по информатика. Елена е в основата и на създаването на първата по рода си Международна олимпиада по изкуствен интелект, която затвърждава позициите на България в развитието на технологиите
„За мен мира в света, в бъдеще е базиран точно на такива инициативи, където се изграждат човешки отношения. Искаме да имаме силна социална роля и всъщност да отворим вратата, да отворим да дадем хоризонта към изкуствения интелект, на колкото се може повече деца по света в училищна възраст. След години те ще бъдат нобеловите лауреати, ще бъдат министрите, ще бъдат собствениците на компании, ще бъдат водещи лица в неправителствени организации. Това е наистина много силна мрежа от умни хора“, разсъждава за международните олимпиади по информатика и изкуствен интелект.
В „Успехът: Forbes по NOVA” Димитър Димитров за бизнеса с интелигентни иновации и решения
Eкипът на Елена работи и върху създаването на клъстери от държави, които да участват. Първият им хъб е в Руанда, Африка.
„Отивайки в Руанда, ме шокираха две неща. Едното - колко млада нация е това. По второстепенните пътища вървят десетки, стотици, хиляди деца, които отиват и се връщат на училище и ти си представиш потенциала на това нещо. За мен успехът е да оставиш следа. И върховният начин да оставиш следа е да имплантираш твоето ДНК, твоето разбиране, твоето мислене, твоя начин на успех в бизнесите и каузите, които правиш. И единственото по-висше дело и по-голям човешки успех от това е да отгледаш щастливо дете“, разкрива какво я мотивира да продължава напред.
Очаквайте поредицата „Успехът: Forbes по NOVA” всяка събота в „Събуди се“ по NOVA
Редактор: Райна Аврамова