\"На няколко пъти пращахме мисии, похарчихме много пари, но животът и здравето на тези трима наши сънародници са били винаги водещи за нас\", каза премиерът Бойко Борисов...

Тримата български пилоти, който прекараха 145 дни в плен в Судан, кацнаха на летище София. Бранко Чорбаджийски, Александър Димитров и Веселин Манолов слязоха на правителствения ВИП в столицата, облечени в униформи.


Радостни и щастливи, че се завръщаме на българска територия. Така Бранко Чорбаджийски коментира завръщането си на родна земя.


\"Изключително сме благодарни и за миг не сме се съмнявали в подкрепата на всички вас. Много сме радостни, аз лично просто нямам думи\", каза Чорбаджийски, като благодари на целия български народ. Сега тримата наши сънародници искат да бъдат със семействата си, с които са имали рядка комуникация.


\"Отношението към нас беше учудващо добро\", каза още Чорбаджийски. Той заяви, че дори ръководителят на похитителите се е отнасял към тях с уважение.


\"Генерал от разузнаването на суданското правителство вчера около 9 часа пристигна. Просто не вярвахме, че ще стане. Седнаха под сянката на един килим, говориха три часа, събраха ни, хора от латвийски екипаж ни поеха и ни прибраха\", лаконично разказа Чорбаджийски. Той е категоричен, че няма да смени професията си, но дали ще се върне в Судан ще помисли.

Тримата пилоти се завърнаха на родна земя, придружени от външния министър Николай Младенов, който пристигна по-рано в Хартум, за да придружи освободените пилоти. На летище София те бяха посрещнати от премиера Бойко Борисов и говорителя на МВнР Весела Чернева. От летище София българските пилоти заминават за ВМА, където ще им бъдат направени медицински изследвания.

През всичките тези месеци външното министерство и българското разузнаване всяка седмица се е събирало да обсъжда решението на проблема.


\"На няколко пъти пращахме мисии, похарчихме много пари, но животът и здравето на тези трима наши сънародници са били винаги водещи за нас\", каза премиерът Бойко Борисов. Той изтъкна, че е бил изпратен военен самолет за сметка на държавата, за да могат по най-бързия начин пилотите да бъдат прибрани.


\"За пореден път да покажем, че всеки български гражданин, където и да е в света, държавата работи да си го приберем, да му помогне и да му окаже помощ\", добави премиерът. Утре той ще изрази благодарността си до Бан Ки-мун, генералния секретар на ООН, за поетия ангажимент при освобождаването на българите.

Освобождаването на тримата българи не е било лесно. Борисов призна, че на няколко пъти ръководството на разузнаването е водило неуспешни преговори. На края той се пошегува с тях да не се предават в плен често, защото ще ни свършат ресурсите. \"Когато крайният резултат е добър значи всички сме си свършили работата добре\", коментира ръководителят на НРС ген Киров. При освобождаването на тримата българи не е употребена сила. По време на престоя им при отвличането върху тях също не е упражнявано насилие.