Стартът на кампанията е на 24 май, а за да бъде обсъден въпросът в парламента...

 

Гласуването по интернет набира нови привърженици. Социолози, музиканти и компютърни специалисти започват да събират подписи за референдум, за да можем да гласуваме на следващите избори и по интернет. 

 

Стартът на кампанията е на 24 май, а за да бъде обсъден въпросът в парламента, подписката трябва да събере поне 500 хиляди привърженици. 

 

Три милиона и 100 хиляди души – толкова българи се преброиха по интернет при последното преброяване. Една малка група от тях сега е решила да превърне гласуването на изборите във възможност и по електронната мрежа. Инициаторите на идеята не искат да се отмени традиционният метод на гласуване, а предлагат вариант за тези, които желаят да гласуват с помощта на компютрите си, вместо да се разхождат до избирателните секции. 

 

„Малко или много животът ни е вече в мрежата. Правим най-различни неща – пазаруваме... Работим, плащаме си данъците, толкова са много примерите. Защо да не гласуваме по интернет", попита реторично Екатерина Маркова, социолог към БАН.

 

Инициаторите на референдума поставят още един аргумент на масата. Гласуването в интернет ограничава контролирания вот и купуването на гласове. 

 

„Политиците няма да знаят как ще гласуват хората онлайн, те няма да знаят как да им измерят вота онлайн, те няма да знаят как да им насочват вота онлайн. Това е една материя, която за тях е абсолютно непозната и за тях би било риск. Те никога не биха били сигурни какъв ще е резултатът от гласуването в интернет", коментира Димитър Ганчев от Интернет общество България.

 

Убедили са се, че референдумът е единственият начин политиците ни да бъдат задължени да решат този въпрос. Гласуването по интернет съществува като възможност в страни като Швейцария, Естония, Америка. 

 

От ЦИК обясниха, че у нас експериментално електронно гласуване е имало през 2009-та година. При последните парламентарни избори в пет софийски секции са поставени устройства, с които да се гласува електронно, но и тогава физическото присъствие в секциите на гласоподавателите е било необходимо. Оттогава експериментът не е повтарян. 

 

Репортер: Ина Гълъбова

 

Гледайте цялата централна емисия на Новините на Нова на сайта на Nova Play.