Последни прогнози преди вота – кой има шанс да влезе в следващия парламент?
33,0% за ГЕРБ, 28,0% за „Коалиция за България”, 10,0% за ДПС, 7,5% за „Атака” и 4,0% за „Движение България на гражданите”. Така изглеждат резултатите от последното проучване на „Алфа рисърч” непосредствено преди вота на 12 май.
„Активността по време на кампанията показваше по-високи стойности, отколкото в края й. Нашата прогноза е да гласуват между 3,3 и 3,5 милиона души, което ще бъде с около 800 хиляди гласа по-малко, в най-добрия случай, от изборите през 2009 г. Тоест кампанията беше такава, че по-скоро отказа някаква част от хората. Показателно е, че има голяма дисперсия на вота, има голямо търсене на алтернативни формации. По тази причина двете основни събират близо една трета от вота на всички, имащи право да гласуват”, обясни за „Здравей, България” социологът от „Алфа рисърч” Станислав Стоянов.
Той направи уточнение, че в проучването са взети предвид само гласовете на хората, които биха дали вота си със сигурност.
Станислав Стоянов коментира „в тази криминална кампания”, че „законът е направен така, че в България е по-лесно да се купуват гласове, отколкото да се броят” и разкри, че за първи път от 14 години сайтът на „Алфа Рисърч” не се зарежда.
Според Центъра за анализи и маркетинг ГЕРБ ще получи 21,3% от гласовете, „Коалиция за България” – 18,9%, ДПС - 7,0%, и 4,9% за „Атака” и за „България на гражданите”.
Близък резултат между ГЕРБ и ”Коалиция за България”Социологът от Центъра за анализи и маркетинг Юлий Павлов също потвърди, че се отчита намаляване на броя на хората, които са твърдо решили да гласуват.
„Алтернативи има прекалено много. Страшно много гласове ще се разпилеят между малките партии. Като център на протестния вот се очертава БСП, но тя не може да обедини разочарованите десни и центристки избиратели и те се оттеглят към негласуване или към по-малки десни и центристки партии”, поясни Юлий Павлов.
„Това, което очертават всички прогнози е относителен паритет между двете основни политически партии, голям дял от хората няма да гласуват и доста гласове ще се разпръснати. Близо половината от избирателите в страната няма да отидат да гласуват и това ще бъде най-голямата, условно казано, „партия”. Те не могат да намерят посоката, политическия субект, който да ги въплъти”, обясни социологът Кольо Колев от „Медиана”.
Според него за реалната политика в страната не е толкова важно дали „ГЕРБ или БСП ще е отгоре”.
„Въпросът е какво следва оттук нататък, защото на който и да било, ще му е трудно да мисли за съставяне на стабилно мнозинство и управление. Много от хората няма да имат политическо представителство, ще има относителна нестабилна политическа конфигурация на фона на недоволство, ярост, неудовлетвореност - това е доста опасна комбинация, която по-късно може да прерасне в политическа, а оттам и социална неудовлетвореност”, допълни Кольо Колев.
Целия разговор в студиото гледайте във видеото.