Това предлага консорциумът, съставен от Оманския фонд, ЕПИК и „Джемкорп”

 

Онези, които искат да изтеглят веднага негарантираните си депозити от КТБ, да получат парите си (с известно намаление) в държавни ценни книжа, които след това, ако искат, могат да продадат. 

 

Това предлага консорциумът, съставен от Оманския фонд, ЕПИК и „Джемкорп” в писмо, изпратено до до служебния премиер Георги Близнашки, финансовия министър Румен Порожанов и до гуверньора на Българска народна банка Иван Искров. Това писмо на практика не е официална оферта, няма юридическа стойност и не трябва да се възприема като поемане на ангажимент от страна консорциума.

 

В него все пак консорциумът развива своите идеи. Той иска българското правителство чрез Българската банка за развитие или друга институция, определена от правителството, да предостави до 2,3 милиарда лева като кешов капитал”. Едновременно с това консорциумът е готов да предостави необходимите допълнителни средства като активи и пари в брой на банката, за да запълни липсите. Това ще осигури на банката достатъчен нов капитал за повторното й отваряне.

 

Консорциумът отбелязва, че собствениците на гарантирани депозити, които искат да изтеглят парите си, ще получат средствата си в пълния им размер, без активирането на схемата за застраховане на вложителите. Вложителите, чиито депозити не са гарантирани от държавата, може да се наложи да приемат намаляване на средствата им в рамките на програмата за помощ на настоящите кредитори и някои вложители в банката. Една от идеите е тези, които решат да задържат негарантираните си депозити в банката за по-дълъг период от време, да получат по-малко намаление. 

 

Консорциумът предлага на българското правителство да обединят усилията си и да създадат юридическо лице, което да контролира 100% от КТБ. Идеята е 50 % от дружеството да се притежава от консорциума, а останалите 50 %  - от правителството.