Бъдещият президент се стреми да разсее опасенията, че е твърде близо до Кремъл, пише изданието

Новоизбраният български президент се стреми да разсее опасенията, предизвикани от реториката си в навечерието на изборите през ноември, че като лидер на страна-членка на ЕС и НАТО, той е твърде близо до Кремъл. Това се казва в материал на „Файненшъл таймс“, посветен на бъдещия държавен глава. 

По темата

"България винаги ще работи само заедно със своите партньори ЕС и НАТО. Искам България да бъде истински член на НАТО, с реални възможности и да бъде лоялен и предсказуем партньор", каза Румен Радев пред изданието.

В него избраният български президент посочва още, че никога не е посещавал Москва. Въпреки това обаче в своето интервю от София бившият ръководител на българските военновъздушни сили застъпва тезата за възстановяване на отношенията между Алианса и Русия.

„Смятам, че сме изправени пред общи заплахи – тероризъм, ислямски фундаментализъм и сътрудничеството между НАТО и Русия е необходимо. Ако не работим за добър диалог и за намаляване на конфронтацията, ние не можем да се изправим пред тези глобални заплахи ефективно“, казва Радев пред изданието.

Позицията на избрания президент, както и тази на неговите избиратели, се основава частично на дългата връзка на страната със своя по-голям съсед Русия, пише още „Файненшъл таймс“. Двете нации споделят обща славянска и православна култура, като мнозина българи таят историческа благодарност към Русия, след като освобождава тяхната страна от османско владичество през ХIХ в., посочва изданието.

След сталинисткото поемане на управлението през 1944 г. България остава верен съветски сателит до падането на комунизма през 1989 г. и е подигравана от своите съседи като „16-та република“ на СССР заради раболепното поведение на нейните лидери спрямо Москва. Въпреки че оттогава насам България гледа на запад, присъединявайки се към НАТО през 2004 г. и към ЕС през 2007 г., Русия остава важен икономически партньор, пише „Файненшъл таймс“.

Редактор: