Пчелари от Добричко и Бургаско смятат, че нивите се пръскат със забранени пестициди
От Националната асоциация на зърнопроизводителите излязоха със становище във връзка с обвиненията на пчелари от Добричко и Бургаско, че кошерите им измират заради пръскане на нивите със забранени пестициди. Според пчелари причина за масовия мор на пчелите в Бургаска област се дължи на рапицата. Те смятат, че при обработването на растението при неговия цъфтеж се използват химикали, опасни за пчелите. В резултат в началото пчелите започвали да боледуват, а след това измирали.
"Националната асоциация на зърнопроизводителите е категорично против обвиненията от страна на производителите на мед и пчелни продукти за смъртност при пчелите, причинена от третиране на земеделски площи", пишат от НАЗ в позицията си.
Масово отравяне на пчели след пръскане с химикали
"Срещу зърнопроизводителите се води целенасочена кампания, която цели дискретидиране", твърдят от НАЗ.
Според тях се спазват мерките за опазването на пчелите и пчелните семейства от отравяне и начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности, а именно – подаване на уведомления за пръскане.
Държавата прави редовни проверки за подаване на такива уведомления и в случай на пропуск се налагат глоби между 3000 лв. и 8000 лв.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.
Последвайте ни