България е страната с най-нисък икономически растеж от новите страни в съюза

Oще 44 години ще догонваме по доходи Европейския съюз. Tова прогнозират икономистите на БАН. България е страната с най-нисък икономически растеж от новите страни в съюза, а безработицата рекордно ниска. Заплатите, обаче не растат с нужните темпове.

Темпът на икономически растеж на БВП е 3.1 % през 2018 година, което подрежда България в средните позиции на ЕС. Затова експертите изчисляват – с този темп ще ни трябват 44 години, за да се доближим до дохода на средния европеец.

Безработните продължават да намаляват към края на миналата година са над 170 хиляди. Над 100 хиляди са и трайно безработните. В същото време сме завършили  2018 г. с близо 21 хиляди свободни работни места.

Данните на НСИ сочат в София средната работна заплата е с 65% по-висока от тази в страната 1646 лв. Само в осем области заплатите са над 1000 лв. Стара Загора, София-област и Враца оглавяват класацията, а най-ниски заплати получават във Видин – средно 770.

Средната работна заплата в Хасково е приблизително 800 лв. Милко обаче работи срещу минималната от 560. Охранява паркинг.

Най-високи заплати се взимат в сектора на далекосъобщенията и новите технологии – близо 3000лева, следван от енергетиката и сферата на финансите и застраховките. Според официалните данни най-малко взимат хората, които работят в хотели и ресторанти, както и наетите в земеделието. Експертите предвиждат 8% реален ръст на заплатите.

Трудът в България – най-нископлатен сред страните от ЕС

„Има натиск от трудовия пазар по линия на това, че има недостиг на работна сила. Няма как да няма увеличение на заплатите, но за страна, която изостава с 4 пъти спрямо средното заплащане на труда в Европа, повишаване с 8% не е толкова радваща новина”, обясни доц. Виктор Йоцов от Института за икономически изследвания при БАН.

А пазарът на труда гладува, затова са нужни спешни мерки да се събуди неактивната част от населението.

„През 2018 се увеличава делът на работещите с основно и ниско образование  - 12 хил., и доста по-скромно 7 хиляди на хората с висше.  Основно се търсят хора в строителството, в образованието и в администрацията”, каза проф. Победа Луканова от Института за икономически изследвания при БАН.

Прогнозите предвиждат още, средно 3% увеличение на цените за крайния потребител. Повечето хора обаче не усещат очакваното увеличение да доходите.

 

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.